Когато тогавашният президент на САЩ Джо Байдън посети Саудитска Арабия през юли 2022 г. с надеждата да „нулира“ отношенията с кралството и неговите управници, коментаторите осъдиха самото пътуване като „акт на слабост“, „политическа малодушност“ и „капитулация“ пред един кръвожаден автократ, обвинен в убийството и разчленяването на дисидентът и саудитски журналист Джамал Хашоги четири години по-рано и терористичните атаки от 11 септември преди това.
15 от 19-те оперативни лица на Ал Кайда, извършили атаките над Кулите близнаци, са били саудитци и въпреки че правителството на Саудитска Арабия отдавна отрича всякаква пряка роля в 11 септември, някои доказателства сочат, че Саудитска Арабия е била не само основният източник на финансиране за нападателите, но и че саудитският режим е знаел за заговора, в който загинаха повече от 3000 души. Властите обаче не са направили нищо, за да предупредят САЩ или да спрат атаката.
След като Байдън пристигна, той поздрави престолонаследника Мохамед бин Салман Ал Сауд – или накратко „МБС“ – за когото се твърди, че е одобрил екзекуцията на Хашоги, с приятелска усмивка и стискане на юмрук, което предизвика възмущение. Когато Доналд Тръмп, настоящият обитател на Овалния кабинет, отлетя за Саудитска Арабия по-рано тази седмица, той отиде далеч отвъд сравнително сдържаните любезности на Байдън. Ако МБС все още копнее за признание, 47-ият президент го направи – въпреки че веднъж обвини изцяло кралството за 11 септември.
„Какво страхотно място, но по-важното, какви страхотни хора“, възхити се Тръмп в Рияд. „Искам да благодаря на Негово кралско Височество, престолонаследника, за това невероятно представяне. Той е невероятен човек. Познавам го отдавна. Няма друг като него.“
Комплиментите и екстравагантната любезност не се харесаха на някои. Една жена, останала вдовица след 11 септември, каза пред The Independent, че е било болезнено да гледа как Тръмп се държи с лидера на нацията, когото обвинява за смъртта на съпруга си, питайки: „Не преживяхме ли достатъчно?“
Или, както каза пенсиониран пожарникар, който беше в Световния търговски център на 11 септември, „Какво се случи с „Никога не забравяй“?
Очевидно възхитеният президент беше посрещнат бляскаво по време на посещението си в Близкия изток. Ескадрила изтребители ескортира Air Force One преди кацането му, почетна гвардия размахваше златни мечове, а група арабски коне придружиха кортежа му.
„Той е вашият най-великият представител, най-великият представител“, каза Тръмп за МБС. „И ако не го харесвах, щях да се махна оттук толкова бързо. Знаете това, нали? Той ме познава добре. Аз го познавам – харесвам го много. Харесвам го твърде много. Затова даваме толкова много, нали знаете? Твърде много.“
Тръмп, който обяви инвестиционен пакет от 600 милиарда долара с кралството, продължи да обсипва с похвали младия си домакин, като акцентира върху икономическите резултати на МБС, докато се обръщаше към него като към приятел от цял живот:
„Мохамед… [критиците] се съмняваха, че е възможно това, което си направил, но през последните осем години Саудитска Арабия доказа, че критиците напълно грешат.“
За разлика от Тръмп, много членове на семействата на загиналите на 11 септември, заедно със спасителите, които са се втурнали към ударените сгради, са по-малко очаровани от МБС.
Тери Страда, чийто съпруг Том е бил на 104-ия етаж на Северната кула на Световния търговски център, когато първият самолет се удря в него, е националният председател на 9/11 Families United. Освен всичко друго, тя продължава да критикува Тръмп за това, че е взел „кървави пари“ от LIV Golf, професионална лига, подкрепяна от суверенния фонд на саудитското правителство, като е домакин на турнири в своя кънтри клуб в Бедминстър, Ню Джърси.
В сряда Страда определи поведението на Тръмп в Рияд като „ужасяващо“.
„Чух се с много членове на семействота на загинали на 11-ти септември и наистина ме натъжава да чуя колко болезнено беше да гледам всичко това“, каза Страда пред The Independent. „Не можем да пренебрегнем всичко, само защото ще започнем нова глава в търговията. Истината все пак трябва да бъде казана.“
Страда се притеснява, че Тръмп сега ще се откаже от миналите си обещания да разсекрети останалите разузнавателни материали за най-черната дата в американската история. Тя, а и много други, виждат това като ключ към доказването веднъж завинаги, че правителството на Саудитска арабия е било съучастник в 11-ти септември.
„Погребването на истината е риск за националната сигурност“, каза тя. „Той наранява цяло население от хора, които са преминали през ада. Не сме ли преминали през достатъчно?“
Белият дом не е предоставил коментар относно опасенията на семействата.
Пожарникарът от Ню Йорк Адам Лейк беше в района на Ground Zero на 11-ти септември, търсейки оцелели, а след това претърсвал „The Pile“ за тела. По-късно той е принуден да се пенсионира, след като е диагностициран с рак, свързан с 11-ти септември, с който продължава да се бори.
Лейк, чиято пожарна станция в Сохо загуби 11 души при атаката срещу Световния търговски център, каза пред The Independent:
„Наистина, този човек не мисли за никого освен за себе си... Какво се случи с „Никога не забравяй“? Мамка му!“
Саудитска Арабия „е организирала и финансирала най-лошата атака на американска земя досега“, подчерта Лейк, казвайки:
„Ако сте работили този ден, помните през какво сте преминали. Е, как се чувствате, когато президентът е в леглото с хората, които ни нападнаха?“
Сред бившите колеги на Лейк има много поддръжници на Тръмп и Лейк се чуди как ще се примирят с позицията на президента.
„Аз съм просто човек, който загуби много хора на 11-ти септември и бях медицински пенсиониран от работа, която исках да продължа да върша“, отбеляза той.
Докато Робърт Кобус говореше за 36-годишната си сестра Дебора, която на 11-ти септември загина в Световния търговски център, гласът му често секваше и той правеше няколко паузи, за да се овладее.
„Беше просто ужасно този ден“, спомня Кобус пред The Independent.
Кобус, бивш цивилен служител на ФБР, който беше принуден да напусне бюрото след 35 години, защото е разкрил предполагаема измама с карти за работно време, обаче каза, че гневът му към саудитската власт отпреди четвърт век надвишава каквото и да е чувство за Тръмп или принца.
„По това време в саудитското правителство имаше някои много лоши хора“, каза Кобус. „Трябва ли да презираме настоящите лидери на Саудитска Арабия за случилото се преди 20 и няколко години? Не. Ако са сключвали бизнес сделки, каквото и да е. Няма да омаловажавам президента, ще говоря за Саудитска Арабия и тяхното съучастие преди 25 години.“
За тази цел Кобус смята, че все още секретните доказателства на правителството на САЩ ще разкрият отговорността на Саудитска Арабия.
„Не можеш да скриеш истината“, заяви той. „Истината никога няма да бъде скрита, колкото и да се опитват.“
Кристен Брайтвайзер става вдовица, след като мъжът й загива в Световния търговски център. Тя се превърна в активистка, която успешно настоя за сформирането на Комисията от 11 септември, но по-късно установи, че окончателният ѝ доклад е „напълно празен“. Тя каза, че се смята за „прагматична“ по отношение на разрешаването на проблема веднъж завинаги и се дистанцира от организацията на Страда.
Фокусът на Брайтвайзер на този етап е върху предполагаемите недостатъци на американската разузнавателна общност по отношение на 11-ти септември, за разлика от вината на Саудитска Арабия. Тя каза, че вдовиците и децата от 11-ти септември не са получили подходящо обезщетение от правителството, нито пък им е „предоставена каквато и да е минимална справедливост“.
„Не мисля, че президентът Тръмп е склонен да държи кралството отговорно, не знам дали имаме доказателствата да държим кралството отговорно, не знам дали имаме волята като държава да държим кралството отговорно“, каза Брайтвайзер пред The Independent.
Тя заяви, че „не е търсила защита от кралството в онзи ден“, а по-скоро от ФБР, ЦРУ и други местни агенции, натоварени със защитата на нацията. Тя би искала да знае „защо тази страна не изисква отговорност и справедливост от собственото си правителство, преди да започнем да търсим в чужбина“.
„Имаме повече доказателства в подкрепа на това да държим отговорен разузнавателния апарат на САЩ, отколкото кралството“, заяви Брайтвайзер. „Не казвам, че кралството не е имало нищо общо с 11-ти септември, но нашата разузнавателна общност не е чиста по отношение на неспособността им да предотвратят атаките.“
Правителството на САЩ има задължението да компенсира онези, които са загубили близки на 11-ти септември, с плащания „в съответствие с това, което други жертви са получили в миналото“, според Брайтвайзер. „Нека започнем с отчетността оттам.“
„Осъзнавам, че това, което казвам, е пословичната трета релса“, заключи Брайтвайзер. „Но не ме интересува.“ Просто искам справедливост за убития ми съпруг."
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.