IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Могат ли митата на Тръмп да помогнат за създаването на "златен век" на американското производство?

През 50-те години на миналия век производството е съставлявало почти 30 процента от БВП на Америка

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Президентът Доналд Тръмп заяви, че иска да върне Съединените щати към "златния век" на производството и се опитва да наложи този проблем за много индустрии, като налага високи мита върху чуждестранни продукти, пише Newsweek.

Въпреки това, прилагането им, белязано от резки промени, паузи и колебания в таксите, предизвика нестабилност в американската икономика, както и разтърси световните пазари и дългогодишни партньорства.

За някои, като бившия съветник на Тръмп в Белия дом Стив Банън, първоначалното разрушаване е пътят към "стабилна", "хегемоноподобна", "реиндустриализирана" Америка – такава, която обещава да върне десетки хиляди на работа в добре платени производствени работни места.

Други, като Колин Грабоу, заместник-директор в Центъра за изследвания на търговската политика „Хърбърт А. Щийфел“ към Института Катон, твърдят, че цялата предпоставка за връщане на производството и реиндустриализацията е погрешна, тъй като американското производство не е в упадък, а само заетостта в производството.

Общото промишлено производство в САЩ е във възход, възстановявайки се от рязък спад през април 2020 г. по време на пандемията от COVID-19 и връщайки се към нивата от около 2018 г., според данни на Федералния резерв за икономически данни (FRED). Промишленото производство сега надминава разцвета на американските фабрики – до голяма степен благодарение на повишаването на ефективността и технологичните иновации.

През 50-те години на миналия век производството е съставлявало почти 30 процента от БВП на Америка, според Федералния резерв на Сейнт Луис, въпреки че оттогава това е спаднало до около 10 процента. Въпреки това САЩ остават вторият по големина производител в света, след Китай и доста пред претендентите за трето и четвърто място, Япония и Германия.

Въпреки скорошното възстановяване на производството, заетостта в производството непрекъснато намалява през последните няколко десетилетия - основен проблем за поддръжниците на Тръмп, обединяващи се около обещанието за връщане на десетки хиляди работни места в Щатите. Работните места в производството в САЩ достигнаха своя връх през 1979 г., с над 19 милиона заети души в сектора, според Бюрото по трудова статистика на САЩ. Четиридесет години по-късно работните места в производството в САЩ възлизат на по-малко от 13 милиона.

Данните на BLS показват, че намаляващият дял на производството в заетостта през този период съвпада с ръста на работните места в секторите, предоставящи услуги, включително професионални и бизнес услуги, образователни и здравни услуги, както и развлекателен и хотелиерски бизнес, показват някои експерти. Някои експерти, като Андрю Ян , бивш кандидат за президент и основател на партията „Напред“, посочват автоматизацията като причина за големите загуби на работни места в производството. Други признават, че автоматизацията е изиграла роля, но също така посочват влизането на Китай в Световната търговска организация през 2001 г., твърдейки, че достъпът до по-евтини чуждестранни пазари на труд е отнел американски работни места.

Абе Ешкенази, главен изпълнителен директор на Асоциацията за управление на веригата за доставки, нарече „изключително непостоянно“ връщането на производството за определени индустрии, по-специално облекло и текстил, поради разходите за труд. Дори лаптопи, полупроводници и друга електроника може да се окажат трудни за производство в САЩ.

Намирането на такава работна сила също е огромно препятствие за компаниите, а Ешкенази каза, че по-младите хора не са толкова заинтересовани да извършват ръчен труд. Някои компании дори са довели работници в САЩ от Тайван, за да решат проблемите с недостига на работна ръка.

„Ще имаме тези хора, но работната сила просто не е налична в момента“, каза той. „Екосистемата от местни доставчици, транспортът, складирането на железопътния транспорт, развитието на таланти - всичко това трябва да бъде развито. Инфраструктурата просто не е налична в краткосрочен план, но вече изпитваме предизвикателства по отношение на складирането, шофьорите на камиони и железопътния транспорт.“

Окръг Макомб, третият по размер най-малък окръг в Мичиган, но третият по население в щата, е своего рода производствена Мека от десетилетия - известен предимно с фабриките, свързани с „голямата тройка“ автомобилни производители, General Motors , Ford и Stellantis (бивш Chrysler), в допълнение към производството на самолети, космически кораби, наземни превозни средства, оръжейни системи и друго оборудване за американската отбрана.

„Разглеждаме възможността наистина да вложим повече в обучението и повишаването на квалификацията на работната сила, за да гарантираме, че нашите производители са способни действително да произвеждат и използват част от тази технология, за да бъдат много ефективни“, каза Вики Ровински, директор по планирането и икономическото развитие на окръг Макомб, пред Newsweek .

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата