Глобалното предлагане на тежки редкоземни елементи зависи отчасти от резултата от продължилата месеци битка между бунтовническата армия и подкрепяната от Китай военна хунта в хълмовете на Северен Мианмар, пише Ройтерс.
От декември Армията за независимост на Качин води битки с хунтата за град Бхамо, на по-малко от 100 км от китайската граница, като част от гражданската война, избухнала след военния преврат през 2021 г.
Близо половината от световните запаси от тежки редкоземни елементи се добиват от мини в щата Качин, включително тези северно от Бхамо, стратегически важен гарнизонен град. След това те се транспортират до Китай за преработка в магнити, които захранват електронни превозни средства и вятърни турбини.
Китай, който има почти монопол върху преработката на тежки редкоземни елементи, заплаши да спре да купува минералите, добивани на контролирана от KIA територия, освен ако милициите не спрат да се опитват да завземат пълен контрол над Бхамо, според трима запознати с въпроса.
Ултиматумът, поставен от китайски служители на KIA на среща по-рано тази година, за който Ройтерс съобщава за първи път, подчертава как Пекин упражнява контрола си върху минералите, за да постигне своите геополитически цели.
Един от запознатите, служител на KIA, заяви, че китайското искане е било отправено през май, без да уточнява къде са се провели дискусиите. Друг човек, командир на KIA, каза, че Пекин е бил представляван от служители на външното министерство на разговорите.
Боевете в региона ограничиха минните операции, а износът на редкоземни елементи от Мианмар се е сринал тази година.
Китай изплаши световните вериги за доставки тази пролет, когато ограничи износа на минералите в отговор на тарифите на президента на САЩ Доналд Тръмп. Сега страната използва господството си, за да подкрепи обсадената хунта в Мианмар, която Китай вижда като гарант за своите икономически интереси в собствения си двор.
„Ранното прекратяване на огъня и мирните преговори между мианмарските военни и Армията за независимост на Качин са в общия интерес на Китай и Мианмар, както и на техния народ“, заяви говорител на министерството.
Служителят на KIA, който говори при условие за анонимност, за да обсъди чувствителни въпроси, заяви, че Пекин предлага и морков: по-голяма трансгранична търговия с контролираните от KIA територии, ако милициите се откажат от опитите си да превземат Бхамо, логистичен център за хунтата, в който живеят около 166 000 души.
Пекин не се стреми да разреши по-широката гражданска война, но иска боевете да намалеят, за да може да защити икономическите си интереси, каза Дейвид Матисън, независим анализатор, фокусиран върху Мианмар.
Глобалното предлагане на тежки редкоземни елементи зависи отчасти от резултата от продължилата месеци битка между управляващата хунта на Мианмар, подкрепяна от Китай, и Армията за независимост на Качин.
Битката за Бхамо започна скоро след като KIA пое контрола над основния пояс на редкоземните метали в Качин миналия октомври. След поглъщането си, KIA повиши данъците на миньорите и ограничи производството на диспрозий и тербий, което доведе до рязко покачване на цените на последния.
Според данни на китайските митнически служби, доставките са свити, като Пекин е внесъл 12 944 метрични тона редкоземни оксиди и метали от Мианмар през първите пет месеца на 2025 г. Това е наполовина по-малко от същия период на миналата година, въпреки че износът се е увеличил с повече от 20% между април и май.
KIA, която според анализаторите има над 15 000 служители, е основана през 1961 г., за да се бори за автономията на малцинството качин в Мианмар. Закалена през десетилетия на бойни действия и финансирана от комбинация от местни данъци и природни ресурси, тя е сред най-силните бунтовнически групировки в Мианмар.
Двама от източниците казаха, че милициите са уверени в способността си да превземат Бхамо и вярват, че Пекин в крайна сметка няма да изпълни заплахата си да спре износа поради жаждата си за минерали.
Мианмар е в криза, откакто военните свалиха демократично избрано правителство през 2021 г., потушавайки жестоко протестите и предизвиквайки национален въоръжен бунт.
Впоследствие големи територии бяха завзети от сили, противопоставящи се на хунтата, но бунтовниците бяха подложени на китайски натиск да направят отстъпки на военните. Пекин също така изпрати самолети и дронове на хунтата, която все повече разчита на военновъздушните сили, според базирания в САЩ мозъчен тръст Stimson Centre.
Китай, който има големи инвестиции в Мианмар, миналата година посредничи за прекратяване на огъня, за да може хунтата да се върне в Лашио, североизточен град, където се помещава регионално военно командване.
На повече от 200 км на север, около 5000 убити и съюзнически военнослужещи са участвали в офанзивата за Бхамо, според командир на убити, който е пряко запознат с боевете.
Загубата на Бхамо би отрязала достъпа на военните до части от Качин и съседния регион по земя и реки, изолирайки войските им, разположени във военни бази там, и отслабвайки контрола им над северните търговски пътища, според майор Наунг Йое, който дезертира от хунтата след преврата.
Говорителят на хунтата заяви пред Ройтерс, че Китай може да е провел разговори с KIA, но не отговори на въпрос дали е поискал от Пекин да заплаши с блокада.
„Възможно е Китай да е бил подложен на натиск и да са му били предложени стимули на KIA“, се казва в изявление.
Пекин за първи път е посъветвал бунтовниците да се оттеглят от Бхамо по време на преговорите в началото на декември, според служител на KIA.
Вместо да се оттеглят от Бхамо след тези разговори, KIA удвои усилията си, според командира и служителя.
Международният институт за стратегически изследвания заяви на брифинг през май, че битката за Бхамо е коствала на KIA значителни ресурси и стотици жертви.
Пекин стана по-конфронтационен по време на по-нататъшните дискусии, които се проведоха през пролетта, когато неговите представители заплашиха да спрат покупките на редкоземни елементи, каза служителят, пожелал анонимност.
Прекъсване на движението на тежки редкоземни елементи от Качин може да доведе до дефицит на световния пазар до края на годината, заяви Неха Мукерджи от британската консултантска компания Benchmark Mineral Intelligence.
Доставките на критичните минерали извън Китай вече са ограничени, каза тя: „В краткосрочен план, по време на краткия период на прекъсване, цените извън Китай биха могли да се повишат рязко.“
Но хунтата запазва въздушно превъзходство и е опустошила големи части от Бхамо с безмилостни въздушни удари, според служител на KIA, командир и бивш жител на града.
Говорителят на хунтата заяви, че е било разрешено да се атакуват такива обекти, тъй като KIA ги е използвала за военни цели, въпреки че не е предоставила доказателства.
Нейтън Ръзер, анализатор в мозъчния тръст Австралийски институт за стратегическа политика, който е прегледал сателитни изображения на Бхамо, заяви, че голяма част от щетите в града изглежда са от въздушни удари.
Въздушни удари са убили цивилни, включително деца, и са разрушили училища и места за поклонение, според Хон Джа, активистка от Качин от Бхамо, която заяви, че домът ѝ е бил бомбардиран.
„Не знам колко дълго революционните групи ще могат да устояват на китайския натиск“, каза тя, добавяйки, че съществуващите гранични ограничения са довели до недостиг на бензин и лекарства в Качин.
Въпреки пречките, лидерите на KIA вярват, че превземането на Бхамо би променило инерцията в тяхна полза и би засилило обществената подкрепа.
Ако етническата армия поеме контрола над цялата държава, Пекин няма да има друг избор, освен да преговаря и да отстрани хунтата, казаха командирът и служителят.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.