Някога на мнозина им се струваше, че президентът на САЩ Доналд Тръмп може да е причина Европа и Китай да сближат икономиките си. Планираните от него тарифи не направиха много, за да разграничат Европейския съюз, дългогодишен съюзник на Съединените щати, от Китай, основният претендент за американското превъзходство, пише The New York Times.
Не се е получило така. Вместо това, Европейският съюз се озовава в геополитическа хватка между двете най-големи икономики в света.
В Брюксел, длъжностни лица се опитват да осигурят груба търговска сделка с американските си колеги, преди г-н Тръмп да удари блока с високи, всеобхватни тарифи, които биха могли да нанесат щети на икономиката на блока. В същото време, политиците от Европейския съюз се опитват да подтикнат колегите си в Пекин да спрат да подкрепят Русия, да спрат да помагат на китайската индустрия с толкова много държавни средства и да забавят потока от евтини стоки към Европейския съюз.
Но в момент на катаклизми в световната търговска система, блокът също така трябва да поддържа отношенията си с Китай, водещата световна производствена суперсила, на относително стабилна основа.
Лидерите от Европейския съюз са планирани да бъдат в Пекин за среща на върха в края на юли, плановете за която са в процес на промяна. Надеждите за събитието са ниски. Дори когато Китай настоява, че враждебността на г-н Тръмп към многостранната търговия тласка Европа в прегръдките му, проблемите на Европа с Китай само нарастват.
Напрежението беше напълно видимо миналата седмица, когато Уанг И, министърът на външните работи на Китай, посети Брюксел за срещи в навечерието на срещата на върха. Китай представи тона като продуктивен и отхвърли идеята, че двете страни имат конфликти. Представители на Европейския съюз подчертаха продължаващите болезнени точки, включително търговските дисбаланси.
Разделението беше подчертано този уикенд. Европейският съюз наскоро предприе мерки за ограничаване на държавните разходи за медицински изделия от Китай, твърдейки, че китайските правителствени агенции са се отнасяли несправедливо с европейските компании и че е необходимо да се изравнят условията на конкуренция. В неделя Китай обяви, че ще предприеме ответни мерки.
И все пак Европейският съюз продължава да води деликатен танц с Китай. Икономическите връзки между двете икономики са обширни. Много европейски страни остават силно зависими от Китай за промишлени материали. А европейският износ за Китай остава значителен, особено от Германия, която отдавна има тесни търговски връзки с Китай.
Но европейският износ намалява, въпреки че китайският внос в блока се увеличава рязко. Тъй като евтини продукти от веригите за бърза мода Shein и Temu нахлуват на европейските пазари, политиците работят за затягане на ограниченията върху такъв внос. А европейските лидери редовно се оплакват, че контролираните от държавата банки в Китай субсидират производителите в страната толкова силно, че европейските компании не могат да се конкурират.
Оплакванията на Европа не са само за търговията. Представители на Европейския съюз са ядосани от подкрепата на Китай за Русия по време на войната в Украйна, осигурявайки пазар за руско гориво и други продукти, което е притъпило удара на европейските санкции.
Целта на Европейския съюз не може да бъде да прекъсне връзките си с Китай, според датския външен министър Ларс Льоке Расмусен. „Става въпрос за по-равнопоставено взаимодействие и по-конкурентно отношение в нашия подход“, каза той на брифинг с репортери в петък.
Докато Съединените щати преобръщат световната търговска система в опит да намалят търговския си дефицит, да увеличат приходите и да възстановят местното производство, Европейският съюз се оказва в самотно положение. Това е блок от 27 държави, които заедно образуват третата по големина икономика в света. Европейският съюз е създаден, за да насърчава търговията през границите, и остава мощен защитник на свободната търговия.
Европа иска да „покаже на света, че свободната търговия с голям брой държави е възможна, основана на правила“, заяви на пресконференция миналия месец Урсула фон дер Лайен, председател на изпълнителната власт на Европейския съюз.
Европейският съюз вече задълбочи търговските си отношения със страни със сходни интереси като Швейцария и Канада. Г-жа фон дер Лайен предложи да се направи още една крачка напред. Може да се стреми към ново сътрудничество между блока и търговска група от 11 държави, която включва Япония, Виетнам и Австралия, но която, както е важно да се отбележи, не включва Съединените щати или Китай.
Независимо от резултата от търговските преговори с администрацията на Тръмп, се очаква Европейският съюз да наложи по-високи тарифи върху износа си за Съединените щати, отколкото в началото на годината. Американски представители многократно са заявявали, че 10-процентните всеобхватни мита не подлежат на договаряне.
Длъжностните лица вероятно ще бъдат принудени да направят отстъпки, за да осигурят споразумение. Те включват евентуален ангажимент за заемане на по-твърда позиция спрямо Китай.
Европейският съюз е съгласен с Тръмп, че Китай е прилагал нелоялни търговски практики. Блокът обаче може да тласне Китай само донякъде, предвид колко взаимосвързани са икономиките на двете страни.
Китай наскоро предложи на Европейския съюз пагубно напомняне за тази реалност.
В отговор на американските тарифи, Китай ограничи световния износ на редкоземни магнити, които са от решаващо значение за производството на редица стоки - от автомобили и дронове до фабрични роботи и ракети.
Тъй като Китай доминира в производството на редкоземни елементи, подобни ограничения могат да нанесат сериозни щети на търговските си партньори.
Европейските политици първоначално се надяваха, че ограниченията на Китай ще засегнат главно американските компании. Но европейските фирми също се сблъскаха с дълги забавяния в получаването на одобрение от Китай за покупките на редкоземни елементи.
Забавянето се дължи не само на логистични проблеми, тъй като Китай обработва опашка от заявления. Вместо това изглежда е свързано с по-дългогодишна търговска криза между Европа и Китай.
Китайското правителство от години изисква чуждестранните компании да споделят или трансферират технологии на своите китайски партньори като условие за навлизане на китайския пазар. Напоследък европейските производители на автомобили и други компании се оказаха далеч зад китайските си конкуренти, които бяха водещи в разработването на електрически автомобили, слънчеви панели и други технологии.
Предвид това, служители на Европейския съюз оказват натиск върху китайските компании да трансферират технологии като част от цената за достъп до европейския пазар.
Европейският съюз също се присъедини към Съединените щати, като ограничи доставките до Китай на оборудване за производство на най-бързите полупроводници, които имат както военни, така и граждански приложения.
Това раздразни китайските власти. Министърът на търговията на Китай, Уан Уентао, призова Европа да отмени контрола върху износа на високотехнологични продукти за Китай като част от дискусиите за възобновяване на доставките на редкоземни елементи.
На срещата на върха в Пекин този месец европейските власти вероятно ще продължат да настояват китайските власти за по-последователен достъп до редкоземни елементи.
Йенс Ескелунд, президент на Търговската камара на Европейския съюз в Китай, заяви, че камарата иска срещите да се фокусират и върху опитите да се убедят китайските власти в необходимостта от по-прозрачни и предвидими регулации и да се обсъди колко трудно е станало за чуждестранните компании да правят бизнес в Китай.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.