Преговори за мир между Киев и Москва остават възможни, но не и реалистични към настоящия момент – това мнение изрази международният анализатор Мартин Табаков пред Нова телевизия.
Украинският президент Володимир Зеленски излезе с нова дипломатическа инициатива, с призив за нови преговори с Кремъл. Отговор от руска страна последва чрез говорителя на Путин – Дмитрий Песков, който заяви, че руският президент е "готов за мирно решение", но само при условие, че бъдат постигнати руските цели.
„Путин иска всичко и никак не бърза да спира войната. Украйна иска войната да приключи, но не на всяка цена. Ако се стигне до нови преки контакти между двете страни, не бива да имаме прекалено амбициозни очаквания“, подчерта Табаков.
Анализаторът припомни, че последната среща между украинска и руска делегация се проведе в Истанбул и продължи едва час. По думите му единственият практически резултат тогава беше договорката за размяна на военнопленници, която продължава да се прилага и днес. Според Табаков това изчерпва "оптимистичната равносметка" от този тип преговори.
В контекста на заявките на американския президент Доналд Тръмп, включително за санкции срещу Русия и нейните търговски партньори, Табаков изрази скептицизъм за реален ефект върху Москва.
„От Кремъл се чува периодично, че ситуацията се променя, но се има предвид, че тя става все по-благоприятна за Русия. Това обяснява защо Путин не е мотивиран да участва в сериозни преговори“, коментира експертът.
Табаков уточни, че предоставените от САЩ оръжия на Украйна са предимно отбранителни. По отношение на ракетите с далечен обсег анализаторът посочи, че Тръмп отказва да предостави такива с възможност за удари по дълбоки руски територии като Москва или Санкт Петербург.
„Украйна воюва с една ръка, вързана зад гърба. Подкрепата от Запада е ограничена в обхвата и ефективността си“, заяви той.
По въпроса дали Вашингтон е готов да наложи вторични санкции срещу големи купувачи на руски енергийни ресурси като Индия и Китай, Табаков заяви, че подобна мярка е по-скоро риторична, отколкото реалистична.
„Вашингтон води сложни търговски преговори и с двете държави. Едно е да се заяви санкция, съвсем друго – да се приложи, особено когато това ще усложни допълнително и без това крехките отношения“, каза той.
Табаков коментира и вътрешната политическа атмосфера в Русия, включително случая с писателя Борис Акунин, осъден задочно на 14 години затвор. Табаков определи присъдата като опит за налагане на „нов стандарт на страх“, но не като резултат от нарастващо обществено напрежение.
„Ако Путин е подлаган на натиск, той не идва от гражданското общество, а от още по-радикалните кръгове около него – така наречените „силовики“. Парадоксално, но в момента Путин изглежда като по-умерен в сравнение с тях“, коментира анализаторът.
Табаков направи мрачна равносметка на международния контекст. „Говорим за класическа авторитарна структура в Русия, в която липсват реални инструменти за контрол. Европа се оказва между милитаризираща се Русия и Запад, в който партньорството между САЩ и ЕС е все по-релативизирано“, оцени Мартин Табаков.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.