Ръководството на палестинската групировка Хамас реагира скептично на решението на израелските власти да облекчат режима на сухопътната блокада в Ивицата Газа, съобщава ВВС.
Един от високопоставените представители на военизираната групировка – Муса Абу-Марзук, заяви в интервю пред ВВС, че по такъв начин Израел цели да отвлече нарасналото внимание на международната общественост от инцидента с прехващането на „Флотилията на свободата” от израелски военни.
На 31 май израелски кораби прехванаха 6 съда, натоварени с 10 000 т хуманитарна помощ и строителни материали. Тогава в резултат на израелска спецоперация загинаха 9 души.
В четвъртък израелските власти взеха решение да облекчат режима на сухопътната блокада на Газа. Според изявление на правителството на Израел сега в сектора, който се контролира от групировката Хамас, могат да се насочват повече хуманитарни стоки.
„Беше постигнато споразумените да се либерализира системата на допуск в Газа на промишлени товари и да се увеличи обемът на материалите, предназначени за използване в граждански проекти, намиращи се под международен контрол”, се казва в изявлението на израелския кабинет.
В списъка от стоки влизат всички хранителни продукти, детски играчки, хартия, кухненски принадлежности, дюшеци и одеяла, съобщава Ройтерс. В сряда Израел за първи път от четири години насам пропусна в Газа 8 камиона с кухненска посуда.
В изявлението на израелското правителство се казва, че материали за строителство на цивилни обекти също ще бъдат пропускани под „международно наблюдение”. Досега Израел не допускаше на територията на Газа цимент и метални тръби заради опасения, че с тях може да се произвеждат самоделни ракети или да се строят бункери и тунели.
Освен това в изявлението се отбелязва, че „съществуващите процедури по обезпечаване на сигурността и предотвратяване на внасянето на оръжия и военни материали остават неизменни”. В близките няколко дни правителството обещава да „предприеме допълнителни стъпки за обезпечаване на новата политика”.
Пълно сваляне на блокадата?
След инцидента с „Флотилията на свободата” натискът върху Израел от страна на международната общественост за сваляне на блокадата от Ивицата Газа се засилиха.
Представители на Хамас твърдят, че някои от разрешените стоки са „несъществени” и добави, че е необходимо „пълно сваляне на блокадата” в Газа.
Президентът на Палестинската автономия Махмуд Абас също подложи на критика решението на израелското правителство и подкрепя изискването за незабавна отмяна на блокадата.
Блокадата в Ивицата Газа беше въведена в Израел преди четири години, след като Хамас взе властта в палестинската територия.
Според израелските власти блокадата, която е въведена за освобождаването на заловения от бойци на Хамас израелски войник Гилад Шалит, има за цел спирането на вноса на оръжия в Ивицата Газа, но позволява превозването на хуманитарни стоки.
Шефът на хуманитарната мисия на ООН в Газа Джон Гинг заяви, че се надява решението на Израел да сложи край на „незаконните и нечовешките” ситуации на територията на Ивицата Газа. Той добави, че сега всичко зависи от това как думите на властите ще се реализират на практика.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Алън Грийнспан - символ на „великата умереност“ и независимия Фед
Свиването на частния сектор в еврозоната се забавя през юни
Европа вижда 6 млрд. причини за въвеждането на нова такса за онлайн купувачите
Тръмп все повече губи подкрепата на европейските си съюзници
Бизнесът: Бюджетът да заложи на ефективни разходи, не вдигане на данъци
България е първа в ЕС по ръст на продажбите на хибриди от началото на годината
Над 150 сигнала към пожарните за денонощие, 94 пожара са потушени
"Маските падат": Цветелин Наков за страха да бъдем себе си
Роботът Робърт става първият AI съветник на българско министерство
"100 години Георги Парцалев": Холограми, смях и възраждане на една легенда
Война за "съкровищата" на "Титаник": САЩ блокират търг за милиони
Великанът Марк Маркес реши бъдещето си
Стана ясно защо Мъри Стоилов отхвърлил офертата на Фенербахче
Kaizen Gaming стартира Betano Trivia – първото в света напълно генерирано от изкуствен интелект (GenAI) изживяване с жива викторина
Берое официално обяви Владимир Манчев
ПАОК започна без Кирил Десподов
Мачовете по телевизията днес, 23 юни
Задължителни ястия за Еньовден
Ретрограден Меркурий в Рак на 29 юни: Късмет няма да ни липсва
Женски хороскоп за юли 2026
Нумерологична прогноза за 23 юни
Класически италиански брускети
Пиесата „Любов в насрещното“ на Здрава Каменова се превръща в роман
Институции и концесионери обсъждат чистотата на плажовете във Варна
Престижни награди за ученици от Хуманитарната гимназия във Варна
18 жертви на бруталните жеги във Франция
Излязоха резултатите от пробите на Варненското езеро след открита мъртва риба
Предупреждават туристите за бури в планините
Черно море започна лагера в Трявна с 23-ма футболисти
Ръкопис за крал Артур и Светия Граал отива на търг за 2 милиона долара
Астрономи потвърдиха съществуването на трета галактика без тъмна материя
Китай превърна изстрелването на ракети в туристическа атракция
Нито растение, нито гъба: Мистериозен 8-метров организъм е доминирал на Земята
В океана откриха „изгубен град“, който не прилича на нищо друго на Земята
Астрономи разгадаха мистерията на Уран: Леденият гигант крие водно ядро