На 27 януари ще отпаднат ценовите ограничения при търговията с компенсаторни инструменти от +-15% изменение в рамките на деня, спрямо средната цена от предишния работен ден, каза на пресконференция днес Георги Драйчев, изпълнителен директор на БФБ-София, цитиран от Investor.bg. Приватизацията на 34,78% от БТК срещу компенсаторни инструменти е достатъчно основание за отпадане на ценовите ограничения, уточни Драйчев.
С приватизацията на БТК се постигат четири важни цели, каза вицепремиерът и министър на транспорта и съобщенията Николай Василев, на пресконференцията в БФБ-София. "Първата е, че най-сетне приключва приватизацията на БТК, след близо 8-9 годишни усилия. Създават се условия за развитие на капиталовия пазар в България, като страната ни попада на международната карта на капиталовите пазари. Не изключвам възможността с акциите на БТК да има по-голям оборот отколкото с всички други компании търгувани на борсата. Третата е, че в значителна степен ще бъде решен въпросът с реституцията в България, започнал преди 10 години, тъй като голяма част от компенсаторните инструменти ще бъде използвана в тази сделка и на четвърто място - в България ще влязат значителни портфейлни инвестиции. Не мога да прогнозирам точна цифра, но вероятно това ще са около 100 млн. долара, които ще подкрепят платежния баланс", уточни министърът.
Василев направи ретроспекция на капиталовия пазар в България по време на мандата на НДСВ, като отчете като успех на правителството ръст на индекса SOFIX от 70,45 пункта седмица преди парламентарните избори през 2001 г., до 686,64 пункта в петък. "Ръстът се дължи на поредица от законодателни мерки и на борсовата приватизация, които предприехме. България е една от малкото страни в света, където капиталовата печалба от търговия с акции е необлагаема. Обещавам, ако индексът достигне 704,5 пункта, отново да дойда в БФБ-София, за да отчетем десетократното му покачване за един мандат, което може би е световен рекорд", каза Василев.
"Искам да заявя, че аукционът за продажба на акции от БТК не може да се манипулира. Погрижили сме се за сигурността на системата, а самият аукцион е тестван от Масачузетския технологичен институт, който е доказал ефективността му", заяви от своя страна Георги Драйчев.
На въпрос към вицепремиера дали ще има някакво развитие относно лихвоточките, които не са били преобразувани в жилищни компенсаторни записи от лихвоточки, отговори Георги Драйчев с думите "Този процес е приключил отдавна и няма да има развитие".
"След търга за акции на БТК очаквам спад на цената на компенсаторните инструметни, но това няма да бъде компенсаторен потоп, пък и пазарът може да ни изненада приятно. Да не забравяме, че след този търг предстои продажба на 30% от капитала на БМФ и други пакети, предвидени за плащане срещу компенсаторни инструменти", прогнозира Валентин Христов, председател на Сдружението на притежателите на компенсаторни инструменти.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
БФБ-София отменя ценовите ограничения за компенсаторките на 27 януари
С приватизацията на БТК се постигат четири важни цели
24.01.2005 | 13:09 ч. Обновена: 14.09.2025 | 06:27 ч.
1
Новини
-
ПСС: Мъгливо и студено е в планините
-
Кола блъсна мъж на пешеходна пътека в Момчилград
-
Мартин Димитров: Стига вече касички в бюджета, поискахме пренаписването му
-
Павлова: Еврото е голяма възможност за България, но не е магическа пръчка
-
Отломка в космоса удари кораба на тайконавтите
-
Експерти съветват: Пригответе кеш за пазаруване за първите дни на януари
-
На украинския фронт: Корейците на Путин срещу колумбийците на Зеленски
-
Русия призова украинските войници в Покровск и Купянск да се предадат
-
Пеевски извади нови снимки: Сатрапът Рашков излъга, гърчи се като червей
-
4 зодии започват да печелят повече пари преди края на 2025
-
Русия ще "пее и танцува" върху костите на загиналите украинци в театъра в Мариупол
-
Министър Петкова: С увереност мога да кажа, че България е готова да въведе еврото
-
Кристин Лагард: Еврото е началото на пътешествието, не крайната цел ВИДЕО
-
Путин не отива никъде... Той все още вярва на собствения си гений, но е уплашен
-
Николай Василев пред Dnes.bg: Бюджет 2026 е ултра ляв и популистки провал
Бизнес
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата

Данните на заплатите в Япония подкрепят пътя към повишаване на лихвите
Commerzbank очаква по-висок годишен нетен лихвен доход въпреки по-слабия тримесечен отчет
Криптокредитирането достигна нов рекорд с пика на цените през третото тримесечие
Snap сключи партньорство с Perplexity AI за 400 млрд. долара
Бъдеще и предизвикателства пред търговията – от въвеждането на еврото до новите подходи в логистиката и разплащанията
Компании от три континента се включват в Международните хранителни изложения от 12 до 15 ноември
Изтичане на амоняк след експлозия във фабрика в Мисисипи
Цената на петрола тръгна нагоре след двудневен спад
Най-добрите упражнения по време на работния ден
В НБА не остана отбор без поражение
Подновяват процеса за смъртта на Марадона
Ханзи Флик бесен от издънката на Барса
Пеп Гуардиола куфее след погрома над германци
Сангаре се закани: Левски е длъжен да тресне ЦСКА
Страхотна новина за Лудогорец
Пълнени чушки със сирене и леща
5 сутрешни навика, които променят фигурата (и настроението) ви
Четящите хора са 10 пъти по-щастливи от другите
Овесени кексчета с ягоди и крема сирене
Нумерологична прогноза за 6 ноември
Таро карта за 6 ноември, четвъртък
Протести срещу президента Доналд Тръмп във Вашингтон
Ремонт ограничава движението на Тракия днес
Проф. Кантарджиев разкри кога се очаква пик на грипа
Жълт код за валежи в Източна България
Без ток във Варна на 6 ноември 2025
Мачовете по ТВ днес (6 ноември)
Две мощни светкавици удариха повърхността на Луната
Гигантска ударна вълна се разпространява през Млечния път
Опасна ли е за Земята черната дупка Gaia BH1
Как да пробудим съзнанието си
В САЩ откриха, че човешкото сърце е способно на самовъзстановяване
Най-голямата паяжина в света е открита в пещера между Албания и Гърция