Американски физици откриха признаци за съществуването на най-загадъчната субстанция във Вселената – хипотетичната тъмна материя – и изчислиха редица нейни параметри, анализирайки данни от орбиталния телескоп Fermi, съобщава сп. Symmetry, цитирано от РИА Новости.
Тъмната материя е хипотетично вещество, което се проявява изключително чрез гравитационно взаимодействие с галактики, нарушавайки тяхното движение. Частиците тъмна материя не взаимодействат с никакъв вид електромагнитно излъчване, затова не могат да бъдат регистрирани по време на непосредствени наблюдения.
На тъмната материя се приписват около 23% от масата на Вселената, докато „обичайната” материя съставлява едва 4%, а всичко останало се числи към не по-малко загадъчната тъмна енергия.
Дан Хопър от Националната лаборатория Fermi и Луиза Гуденоуг от Нюйоркския университет анализирали данните от две години работа на телескопа Fermi (Fermi Gamma-ray Space Telescope) и стигнали до извода, че гама-излъчването на много висока енергия, идваща от центъра на нашата Галактика, от област с размери около 175 парсека (около 570 светлинни години), може да се обясни само с анихилация (взаимно унищожение) на частици тъмна материя.
„Анализирахме всички възможни причини, които могат да дадат подобен на този сигнал, но не открихме други вероятни астрофизични източници или процеси, които да го произвеждат”, казва Хопър.
В статията, публикувана от учените в електронната библиотека на Корнуелския университет, са предоставени изчисления, според които масата на т.нар. слабовзаимодействащи масивни частици тъмна материя (Weakly Interacting Massive Particles – WIMP) може да е от 7,3 до 9,2 гигаелектронволта, което е осем пъти над масата на протона.
Подобни оценки на масата на частиците на тъмната материя са давали два наземни детектора – CoGeNT в Чикаго и италианския детектор DAMA близо до Рим.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.