IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec Megavselena.bg
BGONAIR Live

"Пожар" обхвана Северното полукълбо на Слънцето

Пръстен от активни области на светилото наблюдават учените

Нов "пожар" обхвана Северното полукълбо на Слънцето. Снимка: tesis.lebedev.ru

Нов "пожар" обхвана Северното полукълбо на Слънцето. Снимка: tesis.lebedev.ru

„В Северното полукълбо на Слънцето тези дни може да се наблюдава красиво зрелище – истински пръстен от активни области, опасващи Слънцето паралелно на екватора на ширина около 25 градуса“, се казва в съобщение на сайта на слънчевата обсерватория ТЕСИС.

Според учените новият изблик на активност на Слънцето е започнал по обед в петък, като до обяд в събота средният поток рентгеново излъчване, регистрирано върху орбитата на Земята от спътниците GOES, е нараснало почти 100 пъти. От сутринта в събота са започнали първите слънчеви изригвания, а привечер е регистрирано изригване със сила М2,9 (второ по мощност от лятото на 2007 г.).

Слънчевите изригвания се делят в зависимост от мощността на рентгеновото излъчване от Слънцето на пет класа, които се обозначават с латинските букви A, B, C, M и X. Минималният клас A0,0 съответства на мощност на излъчване 10 нановата на кв. м върху орбитата на Земята и във всяка следваща категория се увеличава десет пъти. По време на максимума на предишния слънчев цикъл през октомври 2003 г. са наблюдавани изригвания с излъчване повече от 1 млн. нановата, което съответства на клас X17.

Сутринта в неделя на Слънцето е регистрирано изригване със сила М6,4, което е рекорд в този цикъл на слънчева активност. Предишният рекорд – изригване със сила М3,4, беше регистриран преди 18 дни по време на предишния изблик на активност, наблюдаван от 19 до 21 януари. Мощността на новото събитие надвишава тази на предишното с около 90%.

„На фона на развитата активност на Северното полукълбо прави впечатление, че на Слънцето до този момент отсъства южната област. Такава необяснима асиметрия на слънчева активност е характерна за целия текущ цикъл“, отбелязват учените.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Технологии
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата