„В Северното полукълбо на Слънцето тези дни може да се наблюдава красиво зрелище – истински пръстен от активни области, опасващи Слънцето паралелно на екватора на ширина около 25 градуса“, се казва в съобщение на сайта на слънчевата обсерватория ТЕСИС.
Според учените новият изблик на активност на Слънцето е започнал по обед в петък, като до обяд в събота средният поток рентгеново излъчване, регистрирано върху орбитата на Земята от спътниците GOES, е нараснало почти 100 пъти. От сутринта в събота са започнали първите слънчеви изригвания, а привечер е регистрирано изригване със сила М2,9 (второ по мощност от лятото на 2007 г.).
Слънчевите изригвания се делят в зависимост от мощността на рентгеновото излъчване от Слънцето на пет класа, които се обозначават с латинските букви A, B, C, M и X. Минималният клас A0,0 съответства на мощност на излъчване 10 нановата на кв. м върху орбитата на Земята и във всяка следваща категория се увеличава десет пъти. По време на максимума на предишния слънчев цикъл през октомври 2003 г. са наблюдавани изригвания с излъчване повече от 1 млн. нановата, което съответства на клас X17.
Сутринта в неделя на Слънцето е регистрирано изригване със сила М6,4, което е рекорд в този цикъл на слънчева активност. Предишният рекорд – изригване със сила М3,4, беше регистриран преди 18 дни по време на предишния изблик на активност, наблюдаван от 19 до 21 януари. Мощността на новото събитие надвишава тази на предишното с около 90%.
„На фона на развитата активност на Северното полукълбо прави впечатление, че на Слънцето до този момент отсъства южната област. Такава необяснима асиметрия на слънчева активност е характерна за целия текущ цикъл“, отбелязват учените.