Ръководителят на Казкосмос Талгат Мусабаев предрече края на космодрума Байконур през 2022 г. Мусабаев, цитиран от Интерфакс, смята, че след 10-12 г. ресурсите на космодрума ще бъдат изчерпани напълно.
Той отбелязва, че Казахстан трябва предварително да се подготви да поеме дейността в случай на оттеглянето на Русия от тази огромна космическа инфраструктура. Мусабаев пояснява, че ако казахските специалисти изпуснат времето, няма да успеят да „вземат под свой контрол основните обекти – стартовите комплекси „Союз“ и „Зенит“.
Байконур е най-големият в света космодрум и е разположен на територията на Казахстан. Той е създаден през 1955 г. като полигон за изпитания на първата междуконтинентална балистична ракета Р-7, когато Казахстан влизаше в състава на СССР. След това на територията на космодрума са построени стартовите площадки, от които може да стартират както безпилотни, така и пилотирани космически апарати.
След разпадането на СССР Русия взема под аренда тази територия, а договорът е до 2050 г. Планира се през 2020 г. в Русия да заработи нов космодрум – Восточный (Източен), в Амурска област, но още не е ясно дали строителството му ще бъде приключено в срок.
Необичайната ситуация около космодрума Байконур провокира слухове, че между Роскосмос и Казкосмос има сериозни разногласия. След изстрелването на космическия кораб "Союз ТМА-18" на 2 април 2010 журналистите се обърнаха към Мусабаев за коментар на тези слухове. Ръководителят на Казкосмос отговори, че между космическите ведомства няма сериозни конфликти.