Археолози разкриха триъгълна каменна кула в крепостта Кокалянски Урвич край София, датирана от края на II век – началото III век. Зад уникалното откритие стоят имената на младите археолози д-р Филип Петрунов и Виолина Кирякова в последните дни от археологическите проучвания, финансирани от Столичната община по програма "Култура".
Откритието е направено на дълбочина 1,7 метра, където археолозите попадат на масивни каменни структури с необичаен триъгълен план. Учените предполагат, че градежът е съвременен с развитието на Сердика – римският предшественик на днешна София.
Това е най-ранната структура, разкрита досега на територията на Урвич и бележи началото на неговата стратегическа роля още в Античността. Към този извод ги навежда и фактът че, най-старите открити до момента монети датират от управлението на римския император Каракала (211–217 г.). Интерес представлява и фактът, че структурата е била многократно преправяна в следващи епохи – археолозите откриват следи от строителни намеси и укрепване.
Особено важна е и намерена византийска монета на император Исак II Ангел (1185–1195 г.), която насочва към преустройства в края на XII век. Това свидетелства, че триъгълната кула е запазила стратегическата си стойност в продължение на повече от хилядолетие.
Успоредно с археологическите разкрития, на обекта са монтирани и нови указателни табели, които улесняват посетителите и ги запознават с най-значимите открития. /24 часа
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.