Ако след година и след време по някакви причина аз поискам да чуя тяхното мнение по някой въпрос, който мен ме интересува - ще имам ли морално, човешко и каквото и да е било право да се обърна към тях?
Референдумът е израз на пряка демокрация и всеки, който твърди, че народът няма право, не е компетентен, подлъган е, подведен е, манипулиран е, неграмотен е, незрял е и каквото още може да ви хрумне в този ред, е толкова демократ по душа и манталитет, колкото са били демократични двата предишни референдума в България, организирани и проведени от комунистите в рамките на тоталитарна диктатура!
Ако някой каже подобно нещо, то той отнема дори елементарното право на своя суверен да бъде неграмотен, некомпетентен, подлъган, незрял, глупав и всичко, което може да ви хрумне! Той не е демократ, той е елитарист, мечтаеш за рахата, безхаберието и безотговорността на комунистическите сатрапи от върхушките във всички такива държави, чиято единствена отговорност беше да са в "правилната линия", но за сметка на това всичко им беше маскирано в "името на народа и от народа".
Ако някой каже, че референдума трябва да се бойкотира, той е нескопосан манипулатор, който каквото и да ви говори от тук насетне си знайте - народът, гражданите, гражданското общество в неговата уста и във фразеологията му са само, за да ви лъже и да печели така гласовете ви и благините на властта идващи от тях.
Българската демокрация на прехода страда от фундаментален дефицит на.... демокрация и той за съжаление се демонстрира най-ярко и най-видимо от тези, които претендират да бъдат демократи. Същите тези, които не проведоха референдум и не се допитаха до народа нито за членството в НАТО, нито за членстовото в ЕС, нито за формата на управление на държавата (след като бе отменен референдума от 1947 г., всъшност ние живеем в правен вакуум по отношение на държавното устройство, защото решенията взети с референдум са по-значими от тези взети от ВНС), нито за съдбата на Козлодуй за нищо - въпреки, че тогава резултатите от референдумите щяха да са в тяхна полза и за НАТО и за ЕС и за републиката (без този за Козлодуй). Не го направиха, а са демократи, защо, защото ако създадеха такава практика, то тя щеше да се превърне в силен инструмент за влияние на гражданите върху упавленските процеси, щеше да пормени самочувствието на гражданите и щеше да минира това, което се первърна в обща практика - различните прослойки на обществото да се противопоставят една на друга и да са във вечен конфликт, за да не се вгледат в тях и да им вземат властта.
Тези същите искат да провалят и компроментират и този референдум, а с него и правото на гражданите и самочувствието да се произнасят пряко, по въпроси, които те смятат за важни.
И не е нужно да си експерт по ядрена енергитика за да гласуваш, за да имаш или да си формираш мнение. Не е нужно, нужно е да си гражданин и да се осъзнаваш като такъв и много ясно да осъзнаваш личната си отговорност за състоянието на държавата, в която живееш всеки път когато с лека ръка се самолишаваш от правото си да гласуваш.
Дали въпроса е добър или лош, дали е политически или не, дали сте за или против - всичко това е второстепенно, единственото важно е ако искаме да имаме шанс да живеем в държава, в която политиците да се съобразяват и да уважават народа си - да идем и да гласуваме!
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.