Това е един от най-често срещаните случаи на подкуп.
Полицаят е служебно отговорен за своето професионално поведение и той следва да е пазител на обществения реди законността във всички случаи. За своята дейност той получава определено месечно и годишно възнаграждение от
гражданите в едно общество – те са данъкоплатците и в пообщ план – негови работодатели. Той е „нает“ от тях в името на опазването на реда в обществото и съблюдаването на този ред е необходимо условие за съществуването и разви-
тието на гражданското общество. Полицаят няма професионално и морално право да изисква или да прави намеци за неполагащи му се средства (пари, подаръци или други вещи).
Това е грубо нарушение на критериите за дейността му. С поведението си, с личния си пример той следва да заслужи уважението на всички генерации в едно общество. От своя страна, гражданите също са задължени да проявяват уважително отношение към съвестно изпълняващите своя професионален дълг полицаи, както и да им сътрудничат споредвъзможностите си.
Защо корупцията е толкова разпространена в бившите комунистически страни?
Причините са много:
* запазващ се сравнително голям държавен сектор при занижен контрол на компетентните органи;
* криза на институциите и правен хаос;
* неразвито гражданско общество;
* симбиоза между политика, държавно управление и организирана престъпност;
* приватизация на общественото богатство при отсъствието на прозрачност и отчетност;
* запазваща се зависимост на медиите;
* наследяване или възраждане на командно-административен стил на управление, ново срастване между партия и държава, политически клиентелизъм и непотизъм (шуробаджанащина) и др.