
Приетата от Европейския съюз нова част от санкциите срещу руски и украински граждани не може да не бъде отхвърлена. Това се посочва в изявление, публикувано във вторник, 29-ти април на интернет страницата на министерството на външните работи на Русия. „Вместо да застави киевската клика да седне на масата за преговори с юго- източната част на Украйна за бъдещето на страната, нашите партньори идват, благодарение на Вашингтон с нов недружелюбен жест към Русия“, подчертават от Департамента за масова информация и печат към Министерството на външните работи на Русия.
„Ако по този начин някой в Брюксел се надява да стабилизира ситуацията в Украйна, това е ясно доказателство за пълното неразбиране на политическата ситуация в тази страна и отворена покана към местните неонацисти да продължат да създават беззаконие и извънсъдебни саморазправи срещу цивилното население на югоизток. Не се ли срамувате? „- отбелязаха в обръщение към страните от Евросъюза.
По-рано ЕС публикува нов списък със санкции, в който бяха включени 15 души, включително бившият заместник министър-председател Дмитрий Козак, заместник-председателите на Държавната Дума Сергей Неверов и Людмила Швецова , началникът на Генералния щаб на въоръжените сили на Русия Валерий Герасимов, президентският пратеник в Кримския федерален окръг Олег Белавенцев, изпълняващият длъжността губернатор на Севастопол Сергей Меняйло, директорът на Главното разузнавателно управление на Генералния щаб Игор Сергун. Освен това в списъка се появиха редица представители на антиправителствените сили в Украйна. На влезлите в списъка лица сега е забранено влизането на територията на ЕС, и техните сметки в Съюза ще бъдат замразени.
На 28 април в САЩ обявиха нови санкции срещу 17 руски компании и седем лица. В списъка на САЩ са включени Козак и Белавенцев, а също така и председателят на Комитета по въпросите на външните работи в Държавната Дума Алексей Пушков, първият заместник-ръководител на президентската администрация Вячеслав Володин, ръководителят на Федералната служба за сигурност на Руската федерация Евгений Муров, ръководителят на „Роснефт“ Игор Сечин, генералният директор на „Ростех” Сергей Чемезов.
След САЩ Канада обяви за приемането на наказателни мерки срещу девет руски политици и бизнесмени и две кредитни институции – Експортбанка и Росенергобанка. По-късно Япония обяви, че също е въвела санкции срещу Русия.
http://www.mid.ru/
По публикацията работи Гергана Митева
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.