Какво се получава, ако се съберат заедно 210 души — акробати и балерини — и те работят в най-дълбока тайна три години? Ще се получи световно известния балет «Лебедово езеро» с музиката на Чайковски. Композиторът дори не си е представял подобна хореография, когато съчинявал "Лебедово езеро"!
Преди няколко години на 26-я Международен цирков фестивал в Монте-Карло двама надарени китайски акробати — съпружеската двойка Вей Баохуа и Ву Женгдан — изпълняват номер, създаден по па дьо дьо от балета "Лебедово езеро" на Чайковски и спечелват най-голямата награда в света на цирка — «Златният клоун». Хиляди зрители по достоинство оценяват филигранното майсторство на китайските артисти. Това става началото на легендата.
Шоуто, поставено от хореографа Жао Минг с акробатичната трупа от Шанхай, се превръща в необичайна, в духа на източната философия, космогонична история на борбата между доброто и злото. Премиерният спектакъл, показан в Големия театър на Шанхай, става своеобразна културна революция. И тръгва по света...
Всичко, което правят артистите, напомня полети на сън и наяве в духа на Дейвид Копърфилд. Китайските танцьори виртуозно излизат извън пределите на човешките възможности, като смело променят нашите представи за класическия балет. Те създават шоу на непредсказуемото.
За постановката на пълноценен спектакъл са необходими три години, повече от пет милиона долара, над триста костюма. Тук всичко е необикновено, макар в китайското изкуство да има много условности. Например, в «Лебедово езеро» на сцената изкарват двуметров лебед. Главната героиня - Одета - се появява не в белоснежна пачка, а в обикновено трико. Но затова пък артистката демонстрира наистина приказни възможности на своето тяло.
Тя прави па-дьо буре на палци върху въже, застива в грациозна арабеска върху изпънатата ръка на принц Зигфрид. А знаменитият танц на малките лебеди се танцува на ръце от момчета акробати в костюми на зелени жабчета вместо от момичета в балетни пачки. Момчетата трябвао да тренират три месеца ежедневно, за да покажат танц, който продължава само две и половина минути.
Никога преди това знаменитите фуете не са изпълнявани от мъже вътре в огромни колела, които се въртят едновременно. Никога преди това на балетната сцена не са разцъфтявали 3000 цветя за три секунди.
Впрочем, това зрелище не може да се нарече балет в чист вид. Това е еклектика от цирк и класически танц. Ако обичате новаторството и експериментите, може би, китайското «Лебедово езеро» ще ви допадне.
Фрагменти от балета вижте на клиповете.