Най-честите нарушения, които контролните органи на НЗОК са констатирали, са отчетена, но неизвършена дейност, необоснована хоспитализация, липса на декларации за информирано съгласие на пациента и др., уточни той.
Според Букарев най-много болни се приемат без основание по клиничните пътеки за бронхопневмония поради неповлияване с начална терапия и хронична сърдечна изострена недостатъчност. По този начин болницата прави много ниски разходи за тези пациенти, а получава доста пари от касата за техния престой в лечебното заведение, обясни докторът.
Друга клинична пътека, по която НЗОК плаща сериозни средства, е за недоносените деца, като се забелязва, че заради високите суми се вписват все повече родени недоносени деца, допълни д-р Букарев.
Рехоспитализациите са 10 на сто от всички хоспитализации в България, което означава, че пациент с едно заболяване е лежал в болница, а много скоро след изписването му е приет със същата диагноза в друга болница, обясни той.
Общият брой на лицата, получили болнична помощ по клинични пътеки през 2004 г., е 691 580, добави д-р Букарев.
През 2004 г. контрольори и финансови инспектори са извършили 25 357 проверки, при които са установени 16 823 нарушения. В сравнение с резултатите, отчетени през 2003 г., се отбелязва нарастване по този показател с 6.9 на сто.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.