Новият президент на Европейската централна банка (ЕЦБ) Марио Драги заяви днес, че еврото не може да се провали.
Договорът от Маастрихт за Европейския съюз не предвижда подобен сценарий, посочи Драги на пресконференция днес, цитиран от ДПА.
"Всички ние сме обвързани от договора", каза Драги на първата си пресконференция като президент на ЕЦБ, отговаряйки на въпроси дали дълговата криза на Гърция би могла да доведе до евентуално излизане от еврозоната на 17-те.
"Не можем да приемем неща, които не са в договора", каза новият европейски централен банкер.
Икономиката е белязана от "особено голяма несигурност" и "силно напрежение в някои сегменти на финансовите пазари", допълни Драги след днешното заседание на ЕЦБ, на което бе решено водещата лихва да бъде понижена с 25 базисни пункта до 1,25 на сто.
Инфлацията в еврозоната ще се забави и отново ще спадне под прага от 2 на сто през 2012 година, каза Драги. Твърде вероятно е прогнозата за растежа през 2012 година да бъде преразгледана, допълни драги на фона на пика на кризата в еврозоната и след изненадващото разхлабване на паричната политика на ЕЦБ.
Решението за понижаване на водещата лихва днес без взето единодушно, посочи Драги.
Новият президент на ЕЦБ отбеляза, че програмата на банката за изкупуване на държавни облигации е "временна" Пазарите се надяваха, че Драги ще намекне за ангажимент на банката да се намеси по-агресивно, за да подкрепи Испания и Италия и да не допусне гръцката криза да обхване и тях.
Държавите не бива да разчитат прекалено много на помощта от ЕЦБ при справянето с дълговата криза, предупреди Драги.
"Начинът да се реагира (на финансовите трудности на страни от еврозоната - бел. ред.) не е да се разчита на външна помощ". Правителствата на тези страни трябва да разчитат на "способността си сами да се реформират", отбеляза Драги.
През пролетта на 2010 година ЕЦБ се остави да бъде убедена в необходимостта да купува държавни облигации на вторичния пазар, за да съдейства за понижаването на лихвите, при които Гърция получава нови заеми.
Оттогава тя се е намесвала на пазара и с изкупуване на португалски, ирландски, испански и италиански дългови книжа в опит да не допусне разрастване на дълговата криза.
В най-скоро време трябва да започне изпълнението на решенията, взети на срещата на високо равнище на ЕС и еврозоната в Брюксел (26-27 октомври), заяви днес новият президент на италианецът Драги, който смени на този пост французина Жан-Клод Трише.
"Позицията на ЕЦБ е, че правителствата на европейските страни трябва да изпълнят на практика мерките, за които бе решено на срещата на високо равнище на 26 октомври", каза Драги.
(БТА)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
AI компанията Databricks набра 5 млрд. долара финансиране
Бизнесът трябва да адаптира етикети и производство при повторна употреба на опаковки
Охлаждането на инфлацията в САЩ изведе S&P 500 на рекордно високо ниво
Кадър на деня за 13 август
От септември осигурените лица ще избират подфонд от универсалния си фонд
Унгария започна изграждането на дънна преграда в Дунав
Църковен празник на 14 август и защо денят е благоприятен за сватовство
Хороскоп за 14 август 2026 г.: Някои зодии трябва особено да внимават днес
6 храни, които причиняват подуване и газове
Рецепта за варено жито за Голяма Богородица
Рецепта за закуска с кисело мляко и протеин
"Армейците" загубиха с 1:3, но продължават напред след победата с 3:0 в първия мач
Спортът по телевизията днес, 14 август
Мачовете по телевизията днес, 14 август
Забравен нападател се надява да получи шанс в Челси
Ясно е какво мислят шефовете на "Олд Трафорд" за Бруно
Янев призна: Имахме късмет да отстраним два много силни отбора
Сенси: Приоритет е да се преборим да бъдем част от Лига Европа
„Не разравяй пръстта“ от Дженифър Макмеън
Нумерологична прогноза за 14 август
Сьомга със зеленчуци на фурна
Какво значи името Мария
Таро карта за 14 август, петък - Кралица на жезлите
Дневен хороскоп за 14 август, петък
С помощта на ИИ се създадоха бактериофаги срещу резистентни бактерии
Здравеопазването с най-голям ръст на наетите с близо 10,8 хил. души за година; Кои области имат най-много лекари и кои най-малко
Нова родилна зала с басейн отваря врати в МБАЛ - Шумен
Безплатни консултации за профилактика на рака на гърдата в София
Транзиторна глобална амнезия – внезапната загуба на памет, която отминава за часове
АПАЗ: Закриването на Съвета по цени крие риск от забавен достъп до нови терапии
България в огнената карта на Европа: 2026 г. показва колко далеч вече стига рискът от пожарите
ЕС губи близо една четвърт от пречистената вода заради течове
НАП и КЗП отчетоха близо 38 хиляди проверки за спазването на закона за еврото
Българската индустрия се разминава с европейския ръст: производството спада с 2,6% за година
ИПИ: Малко специалисти по здравни грижи работят в някои общини във Варненско
Затъмнението с българска следа: как МиГ-21 се превърна в летяща обсерватория