Европа преживя две поредни зими, откакто Русия нахлу в Украйна и въоръжи доставките на газ. И все пак, докато регионът навлиза в студените месеци, търговците и анализаторите са загрижени дали ще излезе безпроблемно от тази зима. Един от основните проблеми е, че европейският газов пазар сега е свързан с нестабилните световни енергийни пазари повече от всякога, в резултат на принудителната диверсификация от руски тръбопроводен газ към втечнен природен газ, пише Financial Times.
„В момента газовите хранилища на Европа са пълни и зимният газов баланс изглежда добре“, коментира търговец. „Но всичко може да се случи. Нужни са само няколко прекъсвания на доставките и нещата могат да се объркат“.
Втечненият природен газ е глобална стока, която често се доставя на купувачи, които плащат най-високо. Глобалното предлагане е ограничено, което означава, че Европа трябва да се конкурира с Азия, когато търсенето е високо. Това налага по-високи цени на природния газ, за да се стимулират търговците да изпращат специализираните плавателни съдове до европейските брегове.
През 2021 г. супер охладеното гориво съставлява само около 20% от общите доставки на газ за по-широка Европа. На руския газ се падат 30 %. Сега втечненият природен газ съставлява 34% от доставките на газ в Европа.
Войната между Европа и Азия за морското гориво е най-интензивна през студените месеци, когато се увеличава търсенето на отопление. Последните две зими обаче бяха меки, което позволи на Европа да намали търсенето на газ и втечнен природен газ. Меките температури също така позволиха на региона да завърши зимата с рекордни количества газ, останали в хранилищата.
Но пазарът „отчита, че тази зима ще бъде нормална“, каза Синдре Кнутсон, партньор в Rystad Energy. Това само по себе си би увеличило търсенето на газ в сравнение с предишните зими.
Допълнително усложнение тази година е предстоящото изтичане на договора за транзит на газ между Украйна и Русия - един от двата маршрута, по които руският газ все още тече към Европа. Сделката, която улеснява доставката на около 5 % от годишния внос на газ в ЕС, приключва на 31 декември, точно когато нуждата от отопление наближава своя пик, въпреки че преговорите за запазване на газовия поток през Украйна продължават.
Възможно е да се наложи европейските държави да изнасят газ, за да помогнат на Украйна през зимата, когато тя понася руските атаки срещу енергийната инфраструктура.
„Ако изведнъж получим много студена зима в същото време, когато загубим руските газови потоци, това ще бъде много благоприятно за цените на газа“, каза Флоранс Шмит, енергиен стратег в Rabobank. „И не мисля, че ще има някакви големи алтернативни доставки по [други] тръбопроводи. Мисля, че по-голямата част от тях ще трябва да бъдат заменени с втечнен природен газ.“ Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.