Успехът на Доналд Тръмп на президентските избори в САЩ показа степента на разочарование от администрацията на Джо Байдън, чието второ лице е кандидатът на демократите Камала Харис.
Лично за Тръмп завръщането в Белия дом би могло да означава решаване на някои от правните му проблеми и замразяване на останалите - но не е изключен и сценарий, при който той става първият президент, осъден на затвор.
За американското общество вторият му мандат означава твърда имиграционна политика и преразглеждане на програмата за опазване на околната среда.
За Украйна, НАТО и други съюзници и партньори на САЩ той означава отхвърляне на традиционната външна политика на Вашингтон с непосредствени последици, се казва в коментар на BBC.Кого ще назначи Тръмп?
Предизборната програма на Тръмп до голяма степен повтаря обещанията му от 2016 г., които не бяха изпълнени по време на първия му мандат. Тогава някои от тях се провалиха в Конгреса, други бяха отменени от Върховния съд, а трети бяха блокирани от републиканците от старата школа, назначени от Тръмп на ключови позиции. Те не подкрепяха неговия икономически популизъм и изолационизъм във външната политика.
Оттогава насам новоизбраният президент неведнъж е заявявал, че назначаването на тези хора е било основната му грешка, и сега възнамерява да се обгради със съмишленици и лоялни назначения.
Изборът на вицепрезидент също говори за това. През 2016 г. това беше Майк Пенс, независима политическа фигура сред класическите републиканци. Този път Тръмп взе за свой партньор Джей Ди Ванс, който дължи политическата си кариера лично на Тръмп и не дължи нищо на функционерите на Републиканската партия.
И, за разлика от първия му мандат, сега Върховният съд на САЩ има консервативно мнозинство, осигурено от назначенията на Тръмп. Този съд вече отмени правото на аборт в цялата страна.
Какво иска да направи с нелегалните имигранти? Масови депортации
Основното предизборно обещание на Тръмп беше масовата депортация на мигрантите, които са в страната нелегално.
Още през 2016 г. той обеща да депортира всички нелегални мигранти - тогава, както и сега, броят им се оценяваше на 11 милиона. Но той не спази обещанието си - всъщност през годините на Барак Обама процентът на депортациите беше дори по-висок.
Другите мерки на Тръмп обаче спомогнаха за значителното намаляване на незаконната миграция, но Байдън ги отмени през 2021 г. и броят на незаконните преминавания на границата нарасна до рекордни нива.
След като встъпи в длъжност като 47-ия президент на САЩ през януари, Тръмп възнамерява да сложи край на това и да депортира милиони мигранти всяка година, дори ако това изисква масирани рейдове в цялата страна и удари по икономиката.
Какво каза Тръмп за външната политика? Войната в Украйна, Китай и Газа
Тръмп обеща да спре руската инвазия в Украйна, ако спечели изборите, и да го направи много бързо, дори преди да положи клетва през януари следващата година. В същото време той отказа да каже как точно ще постигне това.
Демократите твърдяха, че планът му ще включва принуждаване на Киев към прекратяване на огъня с Москва без освобождаване на окупираните украински територии и сериозни гаранции за сигурност, за които говори Володимир Зеленски.
Дори и така, резултатът от тази дипломация може да бъде непредвидим. Първият мандат на Тръмп започна с опити за пренастройване на отношенията с Русия и завърши с нови санкции, експулсиране на 60 руски дипломати и доставка на противотанкови системи „Джавелин“ на Украйна.
Едва ли не единственият елемент от наследството на Тръмп като президент, за който се съгласиха както лидерите на демократите, така и на републиканците, беше радикалното преразглеждане на отношенията с Китай. Байдън като цяло продължи зададения от него курс на много по-открита конфронтация, а кампанията на Харис обеща да го следва.
Но Тръмп иска да вдигне залозите - и да наложи 60-процентно мито върху целия внос от Китай (той иска 10-процентно задължително мито върху вноса от други държави).
Като се има предвид, че Пекин ще отговори със симетрични мерки, това може да доведе до безпрецедентна търговска война между двете свръхсили с непредвидими последици за САЩ и съответно за световната икономика.
Тръмп говори и за необходимостта от прекратяване на войната в Газа, което е в разрез с неговата произраелска позиция, но се обяснява с общата му неприязън към въоръжените конфликти.
Като цяло следва да се очаква, че втората администрация на Тръмп ще намали интереса на САЩ към събитията в Европа и Близкия изток и ще пренасочи ресурсите им към конфронтация с Китай. Това е курс, който беше начертан от Обама, но беше замразен през следващите години.
Какво ще се случи във вътрешната политика? „Drill, baby, drill!“ и изоставяне на зелената програма
Тръмп обещава да отмени много екологични правила и регулации, да се откаже от задължителните квоти за електрически автомобили и да разреши нови сондажи за нефт и газ на американска земя. В тази връзка често се припомня пристрастието му към републиканския лозунг „Drill, baby, drill!“.
Тези мерки могат да върнат САЩ много назад в борбата с изменението на климата.
Тръмп също така обещава да намали данъците, но за целта ще му е необходима подкрепата на Конгреса.
В близко бъдеще можем да очакваме повече опити за удължаване на данъчната реформа, приета от Тръмп през 2017 г., която изтича през следващата година. Тя осигурява значителни данъчни облекчения за корпорациите и най-богатите американци.
Какво ще се случи с наказателните дела на Тръмп?
В момента Тръмп е привлечен като обвиняем по няколко наказателни дела едновременно - в някои случаи исковете срещу него са заведени от федералните власти, в други инициативата идва от щатите.
Нещо повече, той вече е признат за виновен по наказателно дело, свързано с тайно плащане на порнозвездата Сторми Даниълс, като присъдата се очаква на 26 ноември - на теория Тръмп все още може да бъде осъден на затвор. Но изборната му победа усложнява нещата.
Тръмп е обвиняем и по наказателно дело за намеса в изборите и в момента съдията разглежда тези обвинения в светлината на неотдавнашното решение на Върховния съд, според което държавният глава има частичен имунитет срещу наказателно преследване за действия, предприети в качеството му на президент.
Друго федерално дело, свързано с нарушения на класифицирани документи, наскоро беше прекратено от съдия, който беше назначен от Тръмп.
Дори ако федералните прокурори продължат да повдигат тези обвинения през оставащите два месеца от мандата на Байдън, след като Тръмп влезе в Белия дом, назначеният от него нов ръководител на Министерството на правосъдието на САЩ може да оттегли обвиненията във федералните съдебни дела.
В допълнение към тях Тръмп и неговите адвокати са изправени пред наказателно дело по закона РИКО в щата Джорджия, който в миналото е бил използван за преследване на мафиотски босове. Обвиненията по това дело също са свързани с изборни измами, а някои от обвиняемите по делото вече са се признали за виновни, но не и Тръмп. Това дело беше спряно през юли, когато стана ясно, че прокурор Фани Уилис се е срещнала със специалния прокурор, назначен по делото.
Докато Тръмп е в Белия дом, той може да не се притеснява за тези дела, се казва в анализ на „Файненшъл таймс“ - преследването на действащи президенти противоречи на американската правна практика.
А до края на мандата си той теоретично може да бъде помилван от губернаторите на отделните щати, които му създават проблеми.
Означава ли победата на Тръмп триумф на ксенофобията? Или това е провал на либералите?
Победата на Тръмп означава, че американците са подкрепили неговата платформа за „ксенофобия, женомразство, расизъм, жестокост, бруталност, мрак и омраза“, според статия във „Вашингтон пост“.
Консервативните публицисти обаче отговарят на подобни обвинения, че не става дума за нетолерантност на обикновените избиратели, а за провала на администрацията на Байдън, от който Камала Харис не успя да се дистанцира.
Сред основните проблеми, които те посочват, са кризата със сигурността на границите и нарастването на нелегалната миграция, както и недоволството на американците от икономиката. И въпреки че през последните години американската икономика расте, инфлацията е спаднала след скока след пандемията, а безработицата е на рекордно ниско ниво, повечето участници в проучването твърдят, че животът при Тръмп е по-добър.
Много избиратели са разочаровани и от способността на Байдън да защити страната от външни заплахи: той дойде на власт в момент, когато САЩ не участваха в мащабни войни в чужбина, а поддържаха само малък контингент в Афганистан. Сега страната е най-тясно ангажирана в два сложни конфликта - в Украйна и Близкия изток, и харчи милиарди долари, за да подкрепя своите воюващи съюзници и партньори.
Поражението на Харис може да е сбор от всички тези фактори, но може да отразява и една по-дълбока реалност.
За много републиканци Тръмп си остава емблематична, почти месианска фигура, която може да спаси страната и да я върне в правия път.
Това е сходно с ролята, която бившият президент Барак Обама играе в съзнанието на либералните американци, но нито Байдън, нито Харис се доближават до неговата популярност, а те само твърдят, че са алтернатива на Тръмп. Обама и съпругата му Мишел активно агитираха за Харис, но в крайна сметка на бюлетината не фигурираха техните имена. І БГНЕС
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.