IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Украйна надгражда своя "план за победа" за бъдещата администрация на Тръмп

Зеленски каза, че е имал „страхотен“ първи телефонен разговор с Тръмп

Украйна надгражда своя "план за победа" за бъдещата администрация на Тръмп

Снимка: БГНЕС/ EPA

Украйна надгражда своя „план за победа“ за бъдещата администрация на Тръмп, като изтъква потенциални бизнес сделки, достъп до суровини и разполагане на войски в опит да повлияе на известния с транзакционните си практики новоизбран президент на САЩ, пише Financial Times.

Според украински и европейски служители, съюзниците на Украйна в Европа и САЩ, включително високопоставени републиканци, са предложили съвети как най-добре да се оформят предложенията, които да стимулират тясното сътрудничество с Киев, а не да прекъсват критичната помощ за страната.

Предложенията произтичат от опасенията на украински и европейски служители, че Доналд Тръмп може бързо да сключи мирно споразумение с Русия, което ще доведе до прекратяване на западната подкрепа за Украйна.
Според хора, участвали в съставянето на плана, две от идеите са били заложени в „плана за победа“ на Володимир Зеленски, който е имал предвид именно Тръмп. По-късно предложенията са били представени на Тръмп, когато украинският президент се срещна с него в Ню Йорк през септември.

Според една от идеите след края на войната част от американските войски, разположени в Европа, ще бъдат заменени с украински сили.

Другата - разработена за първи път от републиканския сенатор Линдзи Греъм, съюзник на Тръмп, според хора, участвали в изготвянето на „плана за победа“ на Зеленски - предлага споделяне на критичните природни ресурси на Украйна със западните партньори.

Според човек, информиран за срещата, Тръмп е бил „заинтересован“ от двете точки. Отделно, бизнес лидери в Украйна също разговарят с правителството за предоставяне на правомощия на Тръмп за „проверка на инвестициите“, което му позволява по същество да избира кой може да прави бизнес в страната.

Миналата седмица Зеленски каза, че е имал „страхотен“ първи телефонен разговор с Тръмп след преизбирането му. Но Киев и неговите съюзници се страхуват, че САЩ все още могат да намалят военната си подкрепа, след като републиканецът встъпи в длъжност през януари, казаха служители, пожелали анонимност.

Украйна и нейните съюзници се притесняват, че руският президент Владимир Путин, подкрепен от предимството на Русия на бойното поле, може да притисне твърда сделка и да накара САЩ да приемат мирно споразумение, което слага край на войната при благоприятни за Москва условия.

Европейските служители междувременно са загрижени, че ще бъдат изключени от преговорите, водени от Тръмп, което не им дава лост за евентуално споразумение, което би могло да определи средносрочната сигурност на континента. Западните съюзници досега реагираха доста хладно на „плана за победа“, особено на призива да поканят официално Киев да се присъедини към НАТО и да му доставят по-съвременни оръжия.

Украйна започна да изготвя своите предложения през лятото, „за да наложи нашия разказ, преди Тръмп да успее да наложи своя“, коментира източник, участващ в планирането и пожелал анонимност. Киев, отдавна разочарован от колебанието на отиващия си президент на САЩ Джо Байдън за увеличаване на военната подкрепа, се надява Тръмп да бъде повлиян от точките, специално разработени с мисълта за него. „Нивото на недоволство от администрацията на Байдън беше на такова ниво, че те почувстваха, че е време за промяна и че тази промяна на [Тръмп] може би може да бъде добра."

Александър Мережко, председател на комисията по външни работи в украинския парламент, описа предложението пред бъдещия президент на САЩ като „мъдър ход, за да покаже, че Украйна не е бреме за Запада“.
„Тръмп иска да бъде победител, а не губещ. За да стане победител, той трябва да покаже на Путин неговото място“, добави Мережко.

Но Зеленски също ще трябва да покаже желанието си да участва в мирните преговори с Русия, каза Альона Гетманчук, директор на базирания в Киев мозъчен тръст New Europe Center. Тя добави още, че украинският лидер е "ограничен" от националните интереси на страната си и "очакванията на украинското общество".

Зеленски, добави тя, „може да предложи на Тръмп шанса да бъде най-великият миротворец на всички времена“.
Киев също се стреми да успокои лагера на Тръмп, като смени посланика си във Вашингтон Оксана Маркарова, според хора, запознати със ситуацията.

Председателят на камарата на републиканците Майк Джонсън поиска уволнението на Макарова, след като тя организира посещение на Зеленски в американски завод за боеприпаси през септември, на което присъстваха само демократи. На Дмитро Кулеба, бивш външен министър, е предложена позицията, но той е отказал, казаха хората. Кулеба, посолството във Вашингтон и външното министерство в Киев не са коментирали. Миналата седмица Путин похвали идеите на Тръмп за възможно мирно споразумение и отвори вратата за преговори с новоизбрания президент на САЩ, преди той да встъпи в длъжност през януари.

Западни служители коментираха, че Русия вероятно ще започне каквито и да било преговори за Украйна от максималистична позиция, подобна на тази, която възприе в навечерието на войната преди три години, когато поиска НАТО да изтегли войските и оръжията си от Източна Европа. Дмитрий Тренин, професор-изследовател във Висшето училище по икономика в Москва, каза, че Русия ще бъде „отворена за диалог“, ако Тръмп излезе с „нещо, което отговаря на руската идея за премахване на корените на украинския проблем за Русия“.

САЩ и европейските им съюзници се отказаха от предложенията през 2021 г. Този път обаче Русия можеше да разчита на превъзходната си човешка сила и огнева мощ в Украйна, за да извлече повече отстъпки от Тръмп, според западни служители и бивш високопоставен служител на Кремъл.

„В момента всичко работи в полза на Путин. Може просто да реши да продължи, ако не получи това, което иска, защото може да използва предимството си“, каза бивш високопоставен служител на Кремъл. „Путин ще иска да обсъди всички тези въпроси на НАТО извън самата Украйна. Зависи от хората, които назначава да сключат сделка. Последният път Тръмп и Путин искаха сделка, но нямаха правилните отговорници. Напълно възможно е всичко да отиде по дяволите.“

Кирил Дмитриев, изпълнителен директор на държавния инвестиционен фонд на Кремъл, който преди това е участвал в задкулисни преговори с хора от орбитата на Тръмп, каза, че новоизбраният президент на САЩ е имал мандат да поправи оградите с Москва. „Това може – и ключовата дума е може – да отвори възможности за диалог между Русия и САЩ, защото вярваме, че Тръмп и неговият екип имат репутация на прагматични и внимателни“, каза Дмитриев. "Всеки диалог е по-добър от липсата на диалог."

Но възприеманата близост на Тръмп с Русия може също да има обратен ефект във вътрешен план.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Русия
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата