България е усвоила средно около 10,01% по оперативните програми на ЕС за 2010 година.
Това показва отчета на парламентарната комисия по европейските въпроси и контрол на европейските фондове. За сравнение през 2009 г. процентът на усвояемост е бил едва 2,59.
Като цяло през 2010-а е постигнат напредък в управлението на европейските средства , отчете председателят на комисията Моника Панайотова.
„Отличник“ за оперативните програми за миналата година е програмата за регионално развитие, при която има ръст от 1,8 % при договаряне на средствата и шест пъти – при разплащанията.
Оперативните програми „Развитие на човешките ресурси“ и „Административен капацитет“ също са сред лидерите при договарянето.
Около 6 хиляди безработни са обучени през 2010 г. със средства по програмата „Развитие на човешките ресурси“.
С ниски нива при договарянето, но с добро финансово изпълнение са програмите за транспорт и за техническа помощ.
Най-слабо е представянето на програмите „Конкурентоспособност на българската икономика“ и „Околна среда“.
„При тях има акумулирано изоставане, но са предприети мерки за компенсирането му през 2011 година“, каза Моника Панайотова.
По думите й е налице усъвършенстване на нормативната уредба, свързана с възлагането на обществени поръчки и намаляването на административната тежест. Необходимо е обаче да има уеднаквяване на документите при кандидатстване и отчитане на проектите и да се намалят бюрократичните процедури.
Трябва да се работи и в посока за кандидатстване и отчитане на проектите по електронен път.
В доклада на парламентарната комисия се акцентира и върху необходимостта от специален закон за европейските фондове.
Меглена Плугчиева от левицата обаче отбеляза, че има разминаване между цифрите на парламентарната комисия и статистиката на Брюксел.
Тя припомни за писмото на председателя на ЕК Жозе Барозу от 13 декември, в което той посочва, че България усвоява 6 на сто от средствата, а най-много изостават програмите
„Транспорт“ и „Околна среда“.