Бившият премиер Симеон Сакскобургготски призова да се гласува на 27 януари, когато предстои да се проведе първият в демократичната история на България референдум.
„Това е пряка форма на демокрация. Акт, който е един от символите на гражданското общество и подпомага неговото развитие. Белег на доверие на обществото към самото себе си“, пише Царя в изявление на личния му сайт.
„Още от древни времена референдумът е ценна формула за достигане до решения по важни въпроси. Защото това решение се взима не от депутатите, не от министрите, а от самите нас - гражданите. Отговорността за резултата е изцяло наша, на обществото.
За демократична България това е нова процедура. В Европа има установена практика от години. Като най-добрият пример в това отношение безспорно е Швейцария.
Чета различни призиви и коментари. Някои заявяват, че няма да гласуват с аргумента, че не са специалисти по поставената тема, други отправят чисто политически призиви в една или друга посока. Дали въпросът е поставен добре, дали е удачно темата изобщо да бъде подложена на допитване, не е от толкова голямо значение.
По-важен е самият принцип, че трябва да се участва и това наистина е въпрос на развито гражданско съзнание. Намирам, че в България то все още е в дефицит. Именно референдумът е подходящият инструмент то да се насърчи. Той е донякъде и проверка на зрелостта на обществото ни, един публичен знак доколко самите граждани са ангажирани и заинтересовани от управлението на собствената им страна.
Да се гласува е лично решение и право на всеки, който изисква от институциите да вземат под внимание мнението му. В противен случай ще продължаваме да чуваме, че “ТЕ”? са решили нещо, без да ни питат.
Гражданската активност има различни форми на проявление. Напоследък станахме свидетели на ярки примери, най-вече на прояви, свързани с опазването на природното богатство на България. Референдумът е начин хората да заявят ясно позицията си. И тук не говоря за плебисцит-референдум, който се инспирира от дадена власт, за да я легитимира, какъвто случай вече има в нашата история през 1946 година.
Говорим за истински референдум, който дава сила на гражданите и възможност как да определят те дневния ред на управлението. Ако перифразираме философските тези на Айн Ранд, то гражданинът наистина не трябва да остава консуматор и наблюдател, а да бъде участник в демократичното развитие.
На 27 януари аз ще гласувам. Надявам се това да направят мнозинството сънародници, защото така не само ще изразим мнението си по поставения въпрос, а и ще покажем поведение на отговорни европейски граждани, способни да решават в крайна сметка собственото си бъдеще“, завършва Симеон Сакскобургготски.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Безос търси 100 млрд. долара за налагане на изкуствения интелект в производството
Д. Георгиев: Пазарът на акции у нас поскъпна твърде бързо и е нормално да видим корекция
Белият дом оттегля идеята за забрана за износ на суров петрол
Голямо иранско газово находище е в центъра на ескалацията на войната в Персийския залив
Учен: България има основание да направи нумизматичен музей
Русия прибира милиарди евро от изкопаеми горива заради кризата в Близкия изток
Зеленски: Екипът ми пътува към САЩ - време е да подновим преговорите за мир
Владислав Панев: На изборите ПП-ДБ ще си върне част от загубените гласове
Централна емисия
Чък Норис е настанен в болница в Хавай
Новина от "Армията": Фаетон се завръща в ЦСКА
Славия се готви да тресне Ботев Пловдив
Хьогмо обясни как Лудогорец заби 5 гола
Направиха "геврек" на Гергана Топалова в Испания
Левски трепери: От Лудогорец казаха как ще станат шампиони
Лудогорец бие с 5:1, вече е на само 6 точки от Левски
Дневен хороскоп за 20 март, петък
Билки, полезни за сърцето: как действат
Катерина Иванова: Основният симптом при жените с ендометриоза, е изключително болезнена менструация
Вкусна рецепта с риба за Благовещение
Тест с карти: Какво ще се промени в живота ви до една година?
Време е за приказки!
Защо употребяваните коли в САЩ са в пъти по-eвтини, отколкото в Европа?
Община Варна участва в работна среща на туристическия сектор в Белоградчик
Гимназисти от Варна гледаха интервю с жена, осъдена за разпространение на дрога
НАП Варна участва във форум "Кариери" 2026 на Икономическия университет
Вълна от проблеми за шофьорите на дизел
Лудогорец "удави" Спартак на "Коритото"
Пролетното равноденствие: Кога точно настъпва?
Марсоходът „Пърсивиърънс“ откри скъпоценни камъни на Марс
Статичното електричество: Нови изследвания помагат за разгадаване на мистерията
Мистериозна огнена сфера в небето над САЩ предизвика паника
Откриха нови луни около Сатурн и Юпитер
Защо НАСА отложи извеждането на ракетата за мисията „Артемис II“