„Не приемаме политиката на доскорошните управляващи да се инвестира главно в единични елитни спортисти. Акцентът в предизборната платформа на Коалиция за България е развитието на масовия спорт, без който е невъзможно да се върнем сред големите спортни нации”, заяви кандидатът за народен представител от Коалиция за България и пресаташе на ПФК ЦСКА Иван Ченчев.
Заедно с колегите си от листата в 24-и МИР Георги Свиленски и Хари Викторов той разговаря със спортисти, спортни деятели и учители по физическо възпитание в столичния район „Слатина”.
Проблеми на спорта засегнаха олимпийският шампион по бокс Петър Лесов, зам.-председателят на ОСК „Академик” Илия Пейчев, бившият голмайстор на ЦСКА и настоящ треньор в детско-юношеската школа на клуба Христо Марашлиев и др.
Конкретни искания пред кандидатите постави Володя Златев – изпълнителен директор на Българската федерация по бадминтон и член на Апелативната комисия към БФС.
Той настоя да бъде запазено Министерството на физическото възпитание и спорта, даренията за спорта да се освободят от ДДС, в държавните субсидии за федерациите да присъства задължително перо за развитие на ученическия спорт. Присъстващите бяха единодушни, че спортът трябва да се върне в училищата и в кварталите.
В представения на срещата анализ на младите социалисти от „Слатина” се казва, че в района е налице огромен дисбаланс между съществуващите съоръжения за професионален и за масов спорт. Въпреки наличието на обекти от общоградско и дори от общонационално значение като „Арена Армеец”, залите „Универсиада” и „Фестивална” и двата стадиона „Академик”, районът не предоставя почти никакви възможности за спортуване в свободното време.
Над 70 000 жители, от които близо 14 000 деца и ученици, могат да ползват едва пет общински площадки. Една от тях е подходяща само за най-малки деца, а други две се рушат и са практически неизползваеми. На 4666 деца от района се пада по една спортна площадка, без да броим младежите и по-възрастните, които също обичат да играят футбол или да практикуват друг спорт в свободното време.
В „Слатина” няма нито едно безплатно игрище за футбол на малки врати с модерна изкуствена настилка. Алтернатива са четирите платени комплекса, които са недостъпни за много деца при цени от 65 лева за час игра.
Желаещите да спортуват използват за целта главно училищните дворове с остаряла асфалтова настилка, където условията не са променени близо 40 години, откакто са построени. В училищата няма плувни басейни, а в кварталите „Христо Ботев” и „Яворов” липсват каквито и да било съоръжения за масов и аматьорски спорт.
В „Христо Ботев” дори училищният двор е непригоден, а единствената придобивка от последните години е баскетболно табло с кош, което беше подарено от Районния съвет на БСП и от кандидата за кмет Георги Кадиев.