Депутатът от ДПС Ремзи Осман оспори текстовете за уседналост, предложени в Изборния кодекс.
Мнозинството настоява принципът за уседналост при изборите за ЕП да е 3 месеца за изселниците, както и за българите, живеещи в страна от ЕС. От 10 до 12 месеца пък ще е изискването при местните избори.
"Какво означава живял най-малко 3 месеца, какво означава живял най-малко 10 или 12 месеца, това е противоконституционен текст!", разгневи се Осман.
Според него, ако тази норма остане, ще бъде ясна дискриминация по адрес на българските граждани, независимо дали те живеят у нас, в страна член на ЕС или извън него.
"Нарушава се всеобщото равно право на глас", констатира той.
Ремзи Осман прочете и текстове от конституцията, с които предложенията за уседналост в кодекса са в противоречие.
"Говорим само и единствено за местните избори и, за да има активно изборно право, се изисква гражданинът да е свързан с общината, в която ще се избират общински съветници и кмет", отговори му Искра Фидосова.
"Питам ви – с какво гражданите, които живеят в Турция, трябва да бъдат привилегировани по отношение на активното гражданско право", каза тя.
Осман пък я попита как така един български гражданин може да плаща данъци в България, но не може да гласува, ако не отговаря на предложените в кодекса условия. "Това не е привилегия, а право", настоя той.
Искра Фидосова пък му напомни, че критерият е: “живял в страната 10 или 12 месеца, без значение адреса му”.
В Избирателния кодекс се предлага още за участие в изборите за народни представители и за членове на ЕП депозитът за партии да е 50 000 лв., за коалиции – 100 000 лв., а за инициативни комитети – 15 000 лв.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.