57,5% от българчетата са пасивни пушачи, сочат данните от последното проучване на Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА).
Проучването е проведено във времето между декември 2012 г. и декември 2013 г. и обхваща 2914 родители на деца между 3 и 7 години от случайно подбрани детски градини.
Пушат 45.7% от бащите и 39.0% от майките.
Едва 42,5% от българчетата живеят в дом без тютюнев дим. Когато обаче кръгът се разшири с други роднини пушачи (баба, дядо), относителният дял на тези домове намалява до 39%.
Преобладават случаите, в които само единият от родителите е пушач. Двамата родители са пушачи при 25% от случаите, а между трима и петима пушачи има в 5% от семействата.
Най-много са родителите пушачи в Силистра (81,9%), следвани от Добрич (78,1%), Враца (76,7%) и Видин (72,1%). Най-малко са в София област (40,7%), Ямбол (41.6%), София-град (43.5%) и Бургас (43.7%).
Преобладаващата част от пушачите са със средно или средно специално образование. При непушачите над половината са с висше образование.
Като лични приоритети родителите пушачи посочват професионалните задължения (45,4%), по-рядко отделят време за грижи за здравето (в 28,7% на 34,5% при непушачите), по-рядко се занимават със спорт (27,8% срещу 31,7% при непушачите), като по-голям е и относителният дял на тези, които изобщо не спортуват (съответно 16,6% и 13,2%).
Според данните на НЦОЗА в 11.9% от семействата през бременността са пушили и двамата родители, в 45.4% - само бащата, а в 2.9% - само майката. Непушачи през бременността са 51,7% от семействата. Най-голям е относителният дял на бащите пушачи в Силистра (68,4%), а на майките - в Търговище (28.2%). Проучването показва, че децата на майки, пушили по време на бременността, са родени със 107 г. по-ниска телесна маса в сравнение с децата на майки непушачки.
Резултатите показват, че пасивното тютюнопушене в предучилищна възраст е свързано с редица негативни последствия върху дихателната система. Децата на пушачи боледуват значително по - често от бронхиолит, бронхити, бронхити с обструктивен синдром и пневмонии.
От НЦОЗ обясняват, че родителите все още нямат достатъчно здравни знания за риска от излагането на цигарен дим и как да предпазят децата си от вредното му влияние. Най- разпространена практика за предпазване от вредното влияние на цигарения дим е „пушенето на балкона“. Специалистите посочват, че основната мотивация за започване на тютюнопушене при децата се определя от стремежа им да изглеждат като възрастни.