Дори тримата младежи, които се изгубиха в Стара планина, да са имали сключена планинска застраховка, тя вероятно е нямало да покрие разходите по спасителната операция.
Причината е, че обикновено този тип застраховки се сключват при лимит на обезщетението в размер на 1000 до 7 000 лв., обясни в ефира на Bulgaria On Air Цветанка Крумова, изпълнителен директор на застрахователно дружество „Армеец“.
Масово планинските застраховки се сключват с лимит от 1 000 лв., посочи Крумова. Тримата младежи обаче изобщо не са имали застраховка.
Единственият вариант застраховките да покриват разходите по подобни спасителни операции е те да се правят с много висок лимит на обезщетение, но това не се случва, обясни Крумова.
Както е известно, в продължение на три денонощия младежите бяха издирвани из Стара планина, като в крайна сметка те сами слязоха на главния път между Калофер и казанлъшкото село Тъжа.
Груби изчисления сочат, че мащабната операция по спасяването им е струвала около 30 хиляди лева, стана ясно вчера. От тях около 10 хиляди са разходите за вертолета на Авиоoтряд 28 и за частния хеликоптер, с които планинската спасителна служба имат договорни отношения.
Повече за застрахователния пазар в България и мерките за предотвратяване на катастрофи като тази в Сърбия, може да видите в интервюто на Цветанка Крумова за Bulgaria On Air