IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec Megavselena.bg
BGONAIR Live

50-те години на миналия век: Началото на края на българското село!


Обратно в новината

Коментари

Напиши коментар Коментари

173
Анонимен
преди 7 години
Харесвам 28 Не харесвам 9
С въвеждането на ТКЗС-тата се положи началото на края на бг селото. Неслучайно 60-те години започнаха първите големи преселения от селото към града и това е ФАКТ. След 89г. процесът беше блестящо завършен и родното село бе тотално доунищожено. Но всичко започна след 09.09.1944г., когато червената безродна мафия дойде на власт.
отговор Сигнализирай
172
анонимен
преди 7 години
Харесвам 6 Не харесвам 9
С масовизацията на земята дойде и механизацията - тракторите и други машини замениха много от хората. Младите пък гедадаха с жадни очи големите хоризонти на света и не им се оставаше на село. Така започна миграцията, голямото преселение към нациоаналните строителни обекти и към града. Тези миграционни процеси са станали на запад по-рано в началото на миналия век.
отговор Сигнализирай
171
до 212
преди 7 години
Харесвам 22 Не харесвам 1
Късно е вече, късно. Като се изгуби връзката между баща и син как се обработва земята няма наследяване. И на теб да ти дадат 300 дк, или 100 крави и ти ще се чудиш какво да ги правиш. Т'ва не е толкова лесно.
отговор Сигнализирай
170
До 204
преди 7 години
Харесвам 8 Не харесвам 3
Аз съм също от едно селце около Попово и мога да ти кажа че,, кипенето от живот" започна да стихва осезателно към средата на 80теА помниш ли че искаха да правят Република на младоста"но нищо не стана.Всичко младо се юрна към градовете.Освен тракторист/комбайнер ,шофьор или звеновод какво можеше да правиш на село като си по-младТи защо не се върнеш при кипежа и да произвеждаш продукция?
отговор Сигнализирай
169
Анонимен
преди 7 години
Харесвам 27 Не харесвам 3
Сега е демокрация, в ЕС сме, значи селата би следвало да преживяват невиждан развет и икономически бум, земите отдавна са върнати на собствениците, има европрограми, младите би трябвало да имат стимул да живеят там и да жънат това което комунистите им били "крали". Идете да видите как е положението в селата ни в момента.
отговор Сигнализирай
168
Дядо ви
преди 7 години
Харесвам 13 Не харесвам 11
Ох на дядо, комунистчетата... К'ви пълни села, бе? В 80-те пълни бяха тия по-близо до големите градове, щото хората работеха по заводите. На къра бяха по двама-трима трактористи, един звеновод, з звеното - баби. Ся, вярно, че за да се произвежда аграрна продукция не трябват много хора, ама трябват млади и здрави. И работеща техника. Върнали били земите след 1989 - да ама хората отдавна ги няма. Селата са обречени.
отговор Сигнализирай
167
Анонимен
преди 7 години
Харесвам 21 Не харесвам 5
Елате да видите моето село. Никому неизвестно и незначително от стратегическа или политическа точка. През 70-те години, когато според Дойче Веле бил върховият "терор" по лична инициатива цялото село събира средства и издига 20 метров паметник на Ленин в цял ръст. ТКЗС-та бачкаха до 2000-та година въпреки промените, разполага с читалище с колони в римски стил.
отговор Сигнализирай
166
до 204
преди 7 години
Харесвам 8 Не харесвам 5
Живот имаше заради жителството. Поинтересувай се в едно селско ТКЗС колко човека са работили и колко хора от селото са работили в най-близкия град. Всичко тръгва на долу след колективизацията.
отговор Сигнализирай
165
Бай ви Ганя
преди 7 години
Харесвам 1 Не харесвам 2
Когато плебеите напуснали Рим,тъй като нямали правата наримските граждани - патриции, Тоава патрициите приели нов закон като "дарили всички с правото да са римски граждани със съответните привилегии и така осигурили на всички розови очила. Но тогава имало много безплатна работна ръка. Сега в Западналата Европа, когато градовете се обезлщдяват и хората масово бягат в предградията и в селата, какво направиха патрициите - докараха си новите плебеи - имигрантите обещавайки им рая на земята.
отговор Сигнализирай
164
Анонимен
преди 7 години
Харесвам 21 Не харесвам 5
При комунистическия упадък всяко село имаше лекар, линейка с шфьор, зъболекар, аптека, кино в което сменяха два филма седмично, библиотека и читалище и разбира се детска градина и училище с много деца.
отговор Сигнализирай
Новини