IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec Megavselena.bg
BGONAIR Live

Икономическите ползи от влизането на България в Еврозоната са най-вече по отношение на риска

Дефицитът в бюджета е очакван

Икономическите ползи от влизането на България в Еврозоната са най-вече по отношение на риска. Това заяви финансовият анализатор и журналист Петър Илиев в предаването "Брюксел 1".

"Първо се създава възможност за по-голяма ликвидност, която е доходоносна. Второ, в момента, в който влезем в Еврозоната и българските държавни ценни книжа бъдат превалутирани в евро, целият ни държавен дълг става безрисков. Колкото и странно да звучи", коментира още той пред Bulgaria ON AIR.

Илиев разкри, че политически най-много ще спечелят управляващите.

"Това е една от двете основни стратегически цели на партиите, които в момента крепят правителството. Влизането в Еврозоната не носи нищо на по-голямата част от малкия и средния бизнес и на 3/4 от населението. Нищо няма да се промени за тях - нито ще спечелят, нито ще загубят. Към тази част от населението съм и аз. Затова като ме попитат как се отнасям към това събитие, казвам, че не съм комплексар, на когото ще му се вдигне самочувствието само за това, че ще се разплаща в евро", посочи той.

Илиев сподели, че за него няма никакво значение в каква парична единица ще се разплаща, стига нейната покупателна способност да не е по-ниска от на сегашната парична единица. Той направи паралел с деноминацията през 1999 г.

"Колко страхове имаше - какво ще се случи, няма ли да ни вземат спестяванията, няма ли да обеднеем. Тогавашното правителство положи неимоверни усилия, които имаха частичен успех, да убеди хората, че те нищо няма да загубят. Както и беше", каза още анализаторът.

По думите му дефицитът в бюджета е очакван, както е очаквано и че през септември ще се наложи актуализация.

"По-големи дефицити означава още през следващата година увеличаване на данъчно-осигурителната тежест. Най-справедливо ще бъде увеличаване на ДДС, защото това е най-неутралният данък. Него ще го плащат всички крайни получатели, не само тези, чиято заплата е на светло и си плащат данъците и осигуровките. Ще го платят всички. Доколкото знам, в експертните кръгове вече се коментира дали трябва да е на две стъпки - 22%-25% в годините, или директно да отидем на 25%", разкри още Илиев.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Общество
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата