Вашингтон и Киев сключиха споразумение за полезните изкопаеми, което световните медии определиха сделката като историческа.
"Папа Франциск прави чудеса и след като премина в един по-добър свят. Това, което мислехме за немислимо - приятелска и конструктивна среща между Тръмп и Зеленски, обиколи медиите. Разговорът беляза нов етап към по-конструктивни преговори. Споразумението е интересно - има само добри новини за САЩ, и добри и малко по-малко добри новини за Украйна. Сключването е придвижване напред в няколко посоки", коментира политологът проф. Ана Кръстева.
В предаването "България сутрин" политологът акцентира, че има промяна в позицията на САЩ - вижда се по-дългосрочен ангажимент. “Русия предложи най-негативната интерпретация, като каза САЩ да стават съсобственик на Украйна. Дори да вземем тази интерпретация, една страна става отговорна, когато има конкретен интерес", уточни проф. Кръстева.
Според журналиста Чавдар Стефанов е започнал нов етап в разговорите, като и двете страни изложиха позициите си. "Трябва да седнат и да говорят помежду си. Русия изложи максимални искания. Оттук нататък всичко зависи от възможността за разговори между двете страни. Русия ще гледа да ги бави възможно повече", прогнозира Стефанов.
Украйна не успя да постигне основното си желание - да има експлицитни военни гаранции по отношение на сигурността, изтъкна проф. Кръстева, като допълни, че това не присъства в споразумението.
"Наличните гаранции са свързани с гаранция за впечатляващ икономически растеж. Веднага след подписване на споразумението се подписа ново - за закупуване на американско оръжие. Има икономически път, който следва президентът, дошъл от бизнеса, и неговата администрация", обясни политологът пред Bulgaria ON AIR.
Европа има роля в споразумението
"Европа участва в подготовката и помогна за споразумението. Акцентът ще бъде върху Европа и европейското участие, но САЩ казаха, че ако Русия не приеме да седнат да разговарят за прекратяване на огъня, ще преминат към другия етап - санкции, които са две - банкови и петролни", заяви Стефанов.
Има отрезвяване в американската администрация и в президента Тръмп, че само с твърда ръка може да се подхожда с Русия, смята проф. Кръстева и допълни, че Украйна е трайно на масата на преговорите с конкретни и значими стъпки, даващи гаранция за настояще и съвместно бъдеще на сътрудничество със САЩ.
За новия посланик на САЩ в Украйна Стефанов заяви, че това е жена с голям дипломатически опит. “В момента големите разногласия между Русия и Украйна са, че Русия иска да узакони чрез САЩ своите пет заграбени региона от Украйна. Главното е опитът на Путин да се легитимира чрез разговора със САЩ и с тяхната политика. Спирането на огъня, дори и за 30 дни, е база за дипломатически разговори, дори и преки. В Русия обществено мнение няма. Там решава президентът на страната. Когато реши, тогава ще спре войната. Колкото и президентът Тръмп да казва, че му вярва, нещата стоят в друга плоскост", смята журналиста.
Какво мислят експертите за първите сто дни от управлението на Тръмп - вижте във видеото.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.