Около 70% от артефактите, скрити под земята у нас, вече са разкопани и изнесени по различни канали, алармира бившият прокурор от Върховната касационна прокуратура Щерьо Ножаров.
По думите му, за да се запазят останалите 30%, трябва да се намери добър модел на превенция срещу иманярите.
Според Ножаров, който представи изследване на Асоциация "Форум", основният проблем е ниският процент на заловени и осъдени иманяри.По съответните членове на Наказателния кодекс у нас влиза в затвора по един човек на година, предаде БНР.
Така рискът от залавяне, според изследването, е 0,024%.
Притеснение буди фактът, че годишно се образуват около 130 досъдебни производства при огромния брой иманяри.
Същевременно в големи международни сайтове за електронна търговия продължават да се предлагат различни предмети, най-вероятно открити при иманярски набези в България.
Липсата на достатъчно строго прилагане на закона е фрапантно, още повече че цели региони от най-бедния Северозападен край се прехранват с иманярство. Такъв, например, е почти анекдотичният случай за баби, които обикалят с металотърсачи във Видинско.
По думите на Ножаров възрастните жени се разхождат с металотърсачи, защото в местния магазин им приемат монетите или артефактите, които открият.
Според изследването годишно от България изтичат между 30 и 500 милиона евро от контрабанда и престъпления с културни ценности.
Около 70% от археологическите пластове обаче вече са преровени и затова престъпният контингент се е насочил към музейните фондове.
По данни на Националния статистически институт за 2013-а година културният туризъм е донесъл малко над 1 милиард лева.
Ножаров коментира, че в условията на рецесия и търсене на външни заеми това не е малка цифра, но развиването на потенциала му е свързано с опазването на културните ценности и експонирането им.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.