Височината на атмосферата на Плутон през последните 11 години се е увеличила от 100 до 3000 км. Такива данни, получени от неотдавнашни наблюдения на планетата джудже, бяха представени от група учени на среща на Кралското астрономическо общество, която се провежда в град Ландидно в Уелс. Накратко за работата на учените пише порталът Space.com.
Астрономите наблюдавали планетата джужде (Плутон беше лишен от статуса на пълноценна планета през 2006 г.) с 15-метровия телескоп James Clerk Maxwell, разположен на Хавайските острови. След няколко серии наблюдения от август 2009 г. до май 2010 г. учените стигнали до извода, че атмосферата на Плутон сега се простира на разстояние, равно на четвърт от разстоянието на бившата девета планета в Слънчевата система до нейната най-голяма луна Харон.
Освен наблюденията на необичайната атмосфера на Плутон астрономите идентифицирали в нея въглероден оксид. Неговата температура е около минус 220 градуса по Целзий. Досега единственият газ, чието наличие в атмосферата на планетата е потвърдено, е метанът. Астрономите смятат, че голяма част от заобикалящите Плутон газове са съставени от азот, който е трудно да се установи.
Минималното разстояние, на което Плутон се приближава до Слънцето, е около 29,6 астрономически единици, а максималното – около 49,3 астрономически единици. За сравнение Земята е отдалечена от Слънцето на една астрономическа единица. Планетата джудже е единственият известен на учените обект зад орбитата на Нептун, който има атмосфера, пише Lenta.ru.