Палеонтолози от университета на Флорида откриха най-древния предшественик на съвременните примати (към тях се отнася и човекът), който е имал нокти, съобщи сп. The American Journal of Physical Anthropology.
Учените са изследвали останки на 25 представители на вида Teilhardina brandti, намерени в щата Уайоминг. Възрастта на находката е 55,8 милиона години. Наред с останалото специалистите открили фаланги на пръсти. Строежът им показва, че представителите на T. brandti са имали нокти и възглавнички на пръстите, които са ги правили по-чувствителни при допир.
Според палеонтолозите новите резултати ще позволят да се научи повече за еволюцията на ноктите при приматите. Съществуват две основни хипотези за тяхното развитие. Според едната, ноктите са се появили при приматите с увеличаването на размера на тялото. Според втората, появата им не е зависела от размера.
Като се има предвид, че дължината на тялото на T. brandti е около 9 сантиметра, по-вероятна е втората хипотеза. Учените отбелязват още, че ноктите на тези миниатюрни примати са били много по-малки, отколкото на животните, които се срещат сега.
(БТА)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.