В последно време спасителите използват все по-съвършена техника. Но кучешкият нос продължава да бъде незаменим при издирване на хора, останали под развалини или затрупани от снежни лавини.
Кучето може да различи миризма, разтворена във въздуха в съотношение едно към десет милиона. Едно куче спасител заменя труда на десетки души.
Швейцарски планински спасителен екип провел експеримент. На площ от 10 000 кв.м. в снега на дълбочина от 2 метра бил заровен “пострадал”. Екип от 20 спасители, въоръжени с лавинни сонди, търсят човека 4 часа, а кучето го намира за 12 минути.
Първите кучета спасители се появяват преди няколко века. Те са били използвани за издирване на отклонили се от пътя при снежна буря. В продължение на 300 години породата кучета, получена от монасите от манастира Свети Бернар в резултат на успешна кръстоска между нюфаунленд и немски дог, са помагали да бъдат намерени изгубили се пътници. Тези кучета – санбернари, често биват изобразявани с малко буренце бренди на шията си.
А историята на едно от тях – Бари става легенда. През 12-годишната си кариера в швейцарските Алпи този санбернар спасил 40 души. Сред спасените било и почти замръзнало момченце, който бил затрупан от лавина заедно с майка си.
Бари лизал лицето му, топлейки го, докато детето не дошло на себе си. След това момченцето било отведено в най-близката къща. Бари не успял да спаси 41-ия човек - в тъмнината той го взел за мечка и го намушкал с нож. В Париж е издигнат паметник на Бари.
Кучета са били използвани за първи път за търсене на хора под развалини през Втората световна война след бомбардировките на Великобритания. В средата на 50-те години се появяват първите центрове за подготовка на кучета спасители в САЩ, Германия, Швейцария, Франция. В наши дни за спасителни работи след падане на лавини и след земетресения най-често се използва немската овчарка, която най-лесно се поддава на дресировка.
Най-голямата радост за кучето спасител е да открие живо същество, дори това да е и кръвният му враг – котката. Сред спасителите се разказва, как куче буквално танцувало от радост, когато пред очите му изпод развалини измъкнали за опашката петел – той чукал с клюна си по бетона, докато не го чули.
А кучетата, работили на мястото на срутването на Световния търговски център, изпаднали в депресия. Според ветеринарите причината била, че те не намирали живи хора.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Кучето изпада в депресия, ако не може да спаси човек
Най-голямата радост за кучето спасител е да открие живо същество, дори това да е и кръвният му враг – котката
22.06.2007 | 15:35 ч. Обновена: 16.07.2025 | 04:23 ч.
13

Новини
-
В кадър: Движението по софийскат ул. "Опълченска" тръгна
-
Пожар гори и в Национален парк "Пирин"
-
Откриха дрога в затворническо общежитие във Велико Търново
-
Тестът на Ookla®: Най-бързата мобилна мрежа в Европа е на А1 България
-
Вторият човек у нас с два трансплантирани органа: Смисълът е да помагаме, да бъдем добри
-
Новата Русия: Никой срещу Путин, но и никой няма да застане до него в криза
-
Таксиметровите шофьори го закъсаха - след 8 август са извън закона
-
Германската армия обяви, че е готова да убива руски войници, Кремъл заяви, че Берлин е опасен
-
Покрив на летище се срути след земетресението в Испания
-
Тръмп попитал Зеленски защо не удари Москва, украинският лидер бил лаконичен
-
Германската армия обяви, че е готова да убива руски войници, Кремъл заяви, че Берлин е опасен
-
Мир за 50 дни? Русия иска да разбере мотивите на Тръмп
-
За да не разкрие опит за корупция: Руската армия ликвидира свой 18-годишен войник
-
Тръмп попитал Зеленски защо не удари Москва, украинският лидер бил лаконичен
-
КНСБ: Олиото, брашното и оризът у нас са най-скъпи в целия ЕС
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата