В последно време спасителите използват все по-съвършена техника. Но кучешкият нос продължава да бъде незаменим при издирване на хора, останали под развалини или затрупани от снежни лавини.
Кучето може да различи миризма, разтворена във въздуха в съотношение едно към десет милиона. Едно куче спасител заменя труда на десетки души.
Швейцарски планински спасителен екип провел експеримент. На площ от 10 000 кв.м. в снега на дълбочина от 2 метра бил заровен “пострадал”. Екип от 20 спасители, въоръжени с лавинни сонди, търсят човека 4 часа, а кучето го намира за 12 минути.
Първите кучета спасители се появяват преди няколко века. Те са били използвани за издирване на отклонили се от пътя при снежна буря. В продължение на 300 години породата кучета, получена от монасите от манастира Свети Бернар в резултат на успешна кръстоска между нюфаунленд и немски дог, са помагали да бъдат намерени изгубили се пътници. Тези кучета – санбернари, често биват изобразявани с малко буренце бренди на шията си.
А историята на едно от тях – Бари става легенда. През 12-годишната си кариера в швейцарските Алпи този санбернар спасил 40 души. Сред спасените било и почти замръзнало момченце, който бил затрупан от лавина заедно с майка си.
Бари лизал лицето му, топлейки го, докато детето не дошло на себе си. След това момченцето било отведено в най-близката къща. Бари не успял да спаси 41-ия човек - в тъмнината той го взел за мечка и го намушкал с нож. В Париж е издигнат паметник на Бари.
Кучета са били използвани за първи път за търсене на хора под развалини през Втората световна война след бомбардировките на Великобритания. В средата на 50-те години се появяват първите центрове за подготовка на кучета спасители в САЩ, Германия, Швейцария, Франция. В наши дни за спасителни работи след падане на лавини и след земетресения най-често се използва немската овчарка, която най-лесно се поддава на дресировка.
Най-голямата радост за кучето спасител е да открие живо същество, дори това да е и кръвният му враг – котката. Сред спасителите се разказва, как куче буквално танцувало от радост, когато пред очите му изпод развалини измъкнали за опашката петел – той чукал с клюна си по бетона, докато не го чули.
А кучетата, работили на мястото на срутването на Световния търговски център, изпаднали в депресия. Според ветеринарите причината била, че те не намирали живи хора.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Кучето изпада в депресия, ако не може да спаси човек
Най-голямата радост за кучето спасител е да открие живо същество, дори това да е и кръвният му враг – котката
22.06.2007 | 15:35 ч. Обновена: 10.05.2025 | 09:53 ч.
13

Новини
-
Левски ступа Черно море и грабна среброто
-
Всички заедно трябва да запазим сигурността на Европа, заяви Зигфрид Мурешан
-
Не кръстосвайте крака, ако имате разширени вени
-
Русия ще обмисли предложението за 30-дневно прекратяване на огъня
-
В цяла Европа, включително и България, се вкарва много чуждестранна работна ръка
-
Фон дер Лайен отговори на Тръмп: Обичам комплиментите
-
Рюте: Евентуално приемане на Украйна в НАТО не може да бъде част от мирно споразумение
-
Папа Лъв XIV не е фен на администрацията на Тръмп, многократно критикува Ванс
-
Бойко Борисов: С паднало правителство няма еврозона
-
Парадът в кадър: С какво се похвали Путин в Деня на победата?
-
В кадър: Румен Радев внася в НС предложение за национален референдум за еврото
-
Противоконституционно ли е искането на Радев за провеждането на референдум?
-
Президентът: Предложих референдум, а не партия
-
НА ЖИВО: Парадът за Деня на победата започна, ще атакува ли Украйна?
-
Денков: Решението на Радев за референдума дестабилизира България
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата