|
Образованието на тема устойчиво развитие и кръгова икономика трябва да започне от детските градини и училищата, а в университетите трябва да навлязат дисциплини, които задълбочават знанията на студентите в тези насоки, като това ги прави по-подготвени от колегите им завършили преди 5 или 10 години. От миналата година висшето училище по телекомуникации и пощи въвежда интердисциплинарни специалности, които са професиите на бъдещето, тъй като тесният специалист вече не е толкова нужен на икономиката, колкото един интердисциплинарен специалист, това коментира проф. д-р Миглена Темелкова, в рамките на телевизионната дискусия "Talk 23: Eco Tech/Кръгова икономика", излъчена по Bloomberg TV Bulgaria.
Образованието е възпитание и говорейки за устойчиво развитие и кръгова икономика, това следва да започне от детската градина и училищата, като българският образователен модел много устойчиво прилага тази практика ранна детска възраст и с различни мероприятия в училищните години, каза Темелкова.
Дигитализацията и иновациите са неизменна част от образователния процес, тъй като те не могат да съществуват, ако не са част от образованието, защото науката води до тях, като това е един естествен кръговрат, каза гостът.
„Все повече потребители търсят дигиталната услуга, която е преимущество, затова и сме въвели в нашите специалности този профил, например: Дигитална публична администрация, нещо, в което България още изостава, Дигитално предприемачество и високи технологии; Напълно осъзнаваме ролята на дигитализацията и иновациите не само в образованите, а и изобщно в икономическите процеси на държавата.“
От висшето училище по телекомуникации и пощи започват кампания по събиране на капачки преди 7-8 години, а след това започват залесяване на района около учебното заведение с помощта на студенти и преподаватели. Младежите, с които университетът работи са осъзнати за проблемите на обществото и планетата, каза гостът.
От миналата година висшето учебно заведение въвежда интердисциплинарни специалности, за които гостът обясни, че това са професиите на бъдещето, тъй като тесният специалист вече не е толкова нужен на икономиката, колкото един интердисциплинарен специалист. Университетът предлага специалности като: телемедицина, софтуерно програмиране в медицината и комуникационни системи за организация на въздушното движение, като за предлагането им си сътрудничат с други университети, а към специалностите интересът е много голям.
Вижте цялата статия и видео с разговора тук
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase