Обединеното кралство вече е взело решение да позволи на Украйна да използва крилати ракети Storm Shadow за удари срещу цели в Русия.
Източници на The Guardian в британското правителство съобщиха, че решението да се позволи на Украйна да нанесе удари със западни оръжия по цели дълбоко в призната руска територия вече е взето. Това обаче се очаква да бъде обявено в петък, след като британският премиер Кийр Стармър се срещне с президента на САЩ Джо Байдън.
Източниците добавиха, че съвместното посещение на Блинкен и Леми в Киев в сряда за среща със Зеленски не би се състояло, ако не беше взето положително решение за Storm Shadow. Но британците определят публичното изявление за ракетите с голям обсег в Киев като прекалено провокативно и затова нямаше изявление.
Според The Guardian държавният секретар Блинкен също "намекна“, че Вашингтон е взел подобно решение относно ракетите ATACMS. Според Блинкен САЩ са били готови да адаптират своята политика в Украйна в зависимост от ситуацията на бойното поле "от първия ден“ и "ще продължат да го правят“, пише Фокус.
Разрешение за удари навътре в Русия с техни ракети даде също и Нидерландия.
Първите дипломати на САЩ и Великобритания Антъни Блинкън и Дейвид Лами проведоха среща в Киев с украинския президент Володимир Зеленски, като обявиха нова помощ за страната му. Отразявайки събитието, западната преса е насочила вниманието си най-вече върху въпроса за ударите с ракети с голям обсег навътре в руската територия, за което Украйна отчаяно настоява.
В рядко съвместно посещение в чужбина държавният секретар Антъни Блинкън и британският външен министър Дейвид Лами се срещнаха с висшите лидери на Украйна в Киев, за да обсъдят укрепването на украинската армия и дали да ѝ се позволи да използва далекобойни ракети за удари дълбоко в Русия, съобщава „Ню Йорк Таймс“. Изданието отбелязва, че срещата се провежда, докато администрацията на Байдън се бори да ограничи помощта за Русия от Иран, Северна Корея и Китай и докато президентските избори в САЩ започват да хвърлят сянка над конфликта.
Според „Уолстрийт Джърнъл“ Блинкън е дал сигнал, че Западът обмисля дали да позволи на Киев да нанася удари дълбоко в руска територия със западно оръжие, след като Русия е добавила ирански балистични ракети в арсенала си и е предприела контраофанзива в Курска област, целяща изтласкването на навлезлите в нея миналия месец украински сили.

Строителството на последния участък от магистрала „Струма“ трябва да започне през 2027 г.
Ръстът на производствените цени в САЩ се забавя по-рязко от прогнозираното
НАП и КЗП наложиха глоби за над 3 млн. евро за необосновано вдигане на цени и данъчни нарушения
Седмичните молби за обезщетения при безработица в САЩ се увеличават умерено
Didi се завърна към печалба след две поредни тримесечия на червено
Украйна тайно преговаря за ракети за Patriot и доставки може да има от неочаквани места
Южна Корея обяви национална тревога заради малария
Спасиха ранен щъркел в Етрополе
"Евровизия 2027" в Бургас: Нощувките скочиха до 12 хил. евро
3 зодии привличат късмет и пари между 17 и 23 август
ВИДЕО: ЦСКА 1948 – Панатинайкос
Хвича Кварацхелия е №1 в клубния футбол, но има ли шанс за Златната топка?
Меси игра след смъртта на баща си: съперниците го прегръщаха, феновете го посрещнаха с аплодисменти
Барселона готова да продаде Жюл Кунде, Арсенал дава 60 млн. евро
Трансферна тенденция: ЦСКА прибира играчи, желани първо от Левски
ЦСКА взима Каталин Иту от Локомотив Пловдив за 300 000 евро
Дневен хороскоп за 14 август, петък
Навици, които спестяват часове всяка седмица
Венера е във Везни: 5 зодии с повече щастие и късмет до 10 септември 2026
Трапезата за Голяма Богородица
Пай с праскови за Голяма Богородица
С помощта на ИИ се създадоха бактериофаги срещу резистентни бактерии
Здравеопазването с най-голям ръст на наетите с близо 10,8 хил. души за година; Кои области имат най-много лекари и кои най-малко
Нова родилна зала с басейн отваря врати в МБАЛ - Шумен
Безплатни консултации за профилактика на рака на гърдата в София
Транзиторна глобална амнезия – внезапната загуба на памет, която отминава за часове
АПАЗ: Закриването на Съвета по цени крие риск от забавен достъп до нови терапии
България остава в елита след победа над Чехия на Евро 2026 по водна топка във Варна
Кандев дава съвети на МВР за справянето с радикализацията при младежите
Варна ще помага на Бургас за "Евровизия" с логистика и съпътстващи събития
„Испански страсти“ завладяват тази вечер Летния театър във Варна
Къмпинг за начинаещи или как да избягаме от глада в гората
Йорданова: Управленската програма е с логото на „Прогресивна България", а не с държавния герб