Снимка: Булфото, архив
|
Не финансовите стимули за родителите, а по-ниските такси увеличават посещаемостта на децата от уязвимите групи в детските градини. Това е извод от проекта за социално включване, осъществен с финансова помощ на Световната банка, и от проекта "Готови за училище".
Двата проекта бяха представени на дискусия "Инвестираме отрано: Укрепване на системите за ранно детско развитие в България", организирана от Световната банка и Министерството на труда и социалната политика, съобщи БТА.
Сега 82 на сто от българските деца посещават детска градина. Целта е до 2020 г. посещаемостта да бъде 95 на сто, каза Тони Томпсън, постоянен представител на Световната банка за България, Чехия и Словакия.
По думите му според различни изследвания децата, които получават услуги за ранно развитие, имат 25 процента по-високи заплати като възрастни.
Проектът "Готови за училище" е обхванал над 5000 деца от 136 изолирани общности, извън София и основно ромски.
Целта е била да се прецени с различни интервенции кое ще стимулира посещението на децата в детски градини.
Използвани са информационни кампании, премахване на такси за детските градини, раздаване на ваучери на родителите и други финансови стимули. Оценката на различните интервенции показва, че най-стимулиращо за посещението на децата е премахването или намаляването на таксата за детска градина.
Информационната кампания няма ефект върху цената, а променя очакванията на родителите за това какво ще постигнат децата в бъдеще, кога ще сключат брак, кога ще спрат да учат, посочиха експерти. Финансовите стимули за родителите също не увеличават посещаемостта на децата в детските градини.
Интересен извод от проекта е, че посещението в детски градини не подобрява уменията на децата за броене и езикови способности.
Според специалистите това е така, тъй като родителите по-малко играят и допълнително се занимават с децата, когато те посещават детска градина.
Затова те препоръчват, паралелно с посещението в детската градина, да има и информационна кампания, която да съветва родителите да обръщат повече внимание на децата.
По проекта за социално включване, финансиран от Световната банка, е въведен нов интегриран подход в грижите за децата, като в 26 общини са изградени общностни центрове за деца и семейства, които са предоставяли социална, здравна и образователна услуга на едно място, отчете началник на отдел "Програми за социално включване" в социалното министерство Илиян Саралиев.
Назначени са над 1400 специалисти, от лекари до медиатори, а в 31 общини са разкрити 1867 нови места в детски градини.
Тестовете на децата за училищна готовност, направени през лятото на 2015 г., показват, че успеваемостта на тези деца е 80 процента при целева стойност 40 на сто, посочи Саралиев. По думите му услугата с най-много потребители е била здравната консултация - почти 40 хиляди са се възползвали.
За ефекта от отмяната на таксите в детските градини говори Станчо Ставрев, заместник-кмет на община Тунджа.
Той разказа, че през 2010 г. със законодателната промяна за задължителна предучилищна подготовка, в общината са решили да отменят таксите в детските градини за деца на 5 и 6 години, което е довело до почти пълен обхват на децата в предучилищна възраст в общината. След проучване на ефекта общинските съветници единодушно са решили миналата година да отменят всички такси за деца в детски градини и ясли, допълни Ставрев.
Заместник-министърът на труда и социалната политика Деница Сачева съобщи, че занапред от министерството обмислят да въведат изцяло нов интегриран подход за превенция на рисковете още в ранна детска възраст, като ще се работи активно и със семейството.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase