Препълнени болници, липса на ваксини и нови по-строги мерки в страната.
"Не трябваше да се затваря, трябваше малко да се засилят мерките. За да постигнем ефект, ако сега приложим по-рестриктивни мерки, това ще е в средата на април. Ще трябва да ги лекуваме вкъщи. Няма как да направим кислородотерапия вкъщи. Препълнените болници влошават рязко качеството", заяви в "Денят ON AIR" д-р Георги Миндов - председател на организацията на общопрактикуващите лекари в София.
И добави, че в един момент излиза по-добре хората да са си вкъщи, докато нямат нужда от кислород. Когато сатурацията падне под 90, това означава нужда от кислород и най-вероятно има пневмония. Какво може да направи личният лекар, когато пациент има нужда от кислород?! Нищо, изтъкна д-р Миндов.
"Нямаме подаден критерий от институция, да кажем РЗИ, за хоспитализация. Когато пациент се влоши, няма механизъм да го освободя от карантината. Той трябва на собствен риск от финансова санкция да избяга от карантината и да си направи снимка. Не можем да управляваме процеса в домашни условия", оплака се личният лекар пред Bulgaria ON AIR.
Според д-р Миндов, може би малко сме подценили ситуацията и е можело малко по-рано да затегнем мерките.
"Трябваше да се види, че цяла Европа гори, а не да се хвалим, че нашите мерки са най-слабите. Трябваше да има по-силни мерки, за да не умират хора и да не се претоварват болниците. Това е огромна вълна, която ще ни залее", подчерта той.
Гостът в студиото отбеляза, че няма ваксини у нас и затова няма голямо значение по какъв ред се ваксинират отделните групи. А д-р Миндов има само един случай, в който цяло семейство се отказва от ваксиниране с AstraZeneca.
Колкото е по-млад ваксинираният, толкова по-неприятни усещания има - по-силен имунен отговор дава, но без разболяване, стана ясно още от думите му.
"Сложил съм 3 флакона от въпросната спорна партида и близо месец няма оплаквания. С друга ваксина има неприятен инцидент в момента на поставянето на втора доза. Дори от притеснение човек може да направи инфаркт. Ще има ваксини, това трябва да го знаят всички. Имаме възможност да работим с RNK ваксините", заяви д-р Миндов.
"Не е нормално лекар да се реди за ваксини. Не може да ни показват като на опашка за банани. Личните лекари не са останали за 10 лева. Искаме да бъдем третирани като най-мощния инструмент в момента; да имаме достъп до всички получавани в България ваксини; да имаме по-широк достъп до информация и да участваме интензивно в процеса. На нас трябва да се набляга и да се разчита, готови сме", настоя още той.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Войните и скъпата енергия ще подхранват инфлацията при храните, според ООН
ЕС преразглежда правилата за собственост на авиокомпаниите, което застрашава сделката за easyJet
Окончателно: Парламентът одобри по-високи осигурителни прагове от август
Унгария разследва сделката с BYD, след като бивш министър се присъедини към концерна
Фосилите от динозаври - новият трофеен актив?
Икономиката на Испания може да спечели до 4 млрд. евро от победата на Мондиал 2026
Костадинов: Хиперзвуковите ракети на Иран ще достигнат България за 5 минути
Калоян Иванов, ДБ: Самолетите на САЩ не са бойни, но имат важна роля във военни операции
Д-р Брънзалов: Контролът липсва, а натискът пада върху лекарите
Дете се удави в басейн на хотел в Слънчев бряг
Ограничават ТИР-овете по "Тракия", "Струма" и Кресненското дефиле през уикенда
Централна емисия
В памет на загиналите юноши: Дубълът на Славия игра благотворителни мачове с Левски 2 и ЦСКА 3
НА ЖИВО: Левски - Университатя Крайова - 1:0, "сините" шокираха рано румънците
Райс отсече: Целта е основната фаза на Лига на конференциите
Израелски защитник на Лудогорец: Фаворити сме срещу Апоел, но трябва да си свършим работата
Цварц се закани на Карабах: Ще покажем класата ни
Янев коментира бъдещето си, Джеймс и мача с Карабах
Дневен хороскоп за 23 юли, четвъртък
Трапезата за 25 юли – Света Анна
Женски хороскоп за август 2026
Ярки цветове и архитектурни кройки от Mugler за есен/зима 2026–2027 (+Снимки)
Лесни ястия с 5 съставки за отслабване
5 рецепти за туршия с краставички
33 000 души на година губим заради мозъчни заболявания
Нова ваксина срещу фентанил може да защити от опасни синтетични вещества
Д-р Елена Домусчиева: Хроничната венозна болест не бива да се подценява
ЕМА одобри първото лечение за невроповеденчески симптоми при синдром на Рет
Д-р Анастасия Коркова: Плуването може да доведе до отит
Йога по време на бременност и кога е подходяща
След инцидента с българин: Забраняват алкохол във влаковете и на гарите в Германия
Западна медия: Радев е атлантик, управлението му е прагматично с привидна противоречивост
Разузнавателен самолет на САЩ е засечен над Черно море
Все по-малко млади мечтаят да бъдат шефове
Американското военно командване в Европа излезе с изявление за България
Какво ще е времето утре?