На пръв поглед "Аз съм легенда" (I Am Legend) изглежда като поредния филм за унищожителен вирус, който поразява човечеството.
На втори поглед, той все още е поредният филм за унищожителен вирус, който поразява човечеството.
Трети път можеш да го гледаш само ако наистина, ама наистина много харесваш Уил Смит, защото той е на екрана около 90% от времето и изглежда много добре.
Всъщност, филмът се опира главно на неговото актьорско присъствие (напоследък доста героично го раздава) и впечатляващите ефекти в анимацията на зомбираните и кръвожадни същества. И двете неща са прилични и напълно достатъчни, за да гледаш с интерес от началото до края.
Сценарият е по култовия едноименен роман на Ричард Матисън – една от най-важните книги в жанра както за киното, така и за литературата. Класифициран като първия модерен роман за вампири обаче, той доста се различава от най-новата си (трета подред) кино-адаптация.
Така или иначе, и филмът, и книгата са си страшни. Лентата би уплашила ако не запалените фенове на хорър-жанра, със сигурност – средностатистическия зрител.
И макар че тук няма кой знае колко масови сцени и епични битки, от които да кипи кръвта, напрежението е достатъчно и всичко, което е на екрана, е изпипано и подчинено на основната идея – да се покаже че един човек може да направи онова, което не е успяло цялото човечество заради силата на духа си.
Внушението се постига чрез проследяване на всекидневието на военния доктор Робърт Невил – единственият оцелял в цял Ню Йорк. Той е успял да си направи малка, но сигурна бърлога, която го защитава от чудовищата, завладели града (ловуват само нощем, защото не са резистентни на UV лъчите).
Заразата в случая се е разнесла заради лекарска грешка – докторка е инжектирала вируса в първите заразени като експериментално лекартво против рак. Така всички са станали агресивни и кръвожадни. Или мъртви.
Всички – освен Невил. Той има в кръвта си противозаразата и затова оцелява след множество ухапвания. Живее със своето куче, спомените за семейството и всекидневните опити чрез различни експерименти да повлияе на вируса. В един момент обаче всичко се обърква, планираното му ежедневие е тотално нарушено и лудостта направо блъска по вратата...
Като цяло, филмът може и да не остане в топ 10 на най-добрите адаптации, но за момента е достатъчно въздействащ и впечатляващ, за да си заслужава отиването до киното.
Особено ако си падаш по почти еднаквите с него сценарии на "28 дни по-късно", "Night of the Living Dead" и подобните b-филми* за зомбита, извънземни и вампири.
Или по-общо – гледай го, ако вярваш, че светът ще се срути не заради леден, военен, извънземен, горещ или космически Апокалипсис, а поради глупава човешка грешка, която за нула време ще избие всички...
--------------------------------------
*нискобюджетен уестърн, хорър, трилър или научна фантастика, с минимални арт-претенции. Доминиращи в b-филмите са насилието, сексът и кръвта, като основната им идея е да шокират с големи количества и от трите.