Добре дошли в Еврогославия!

Докъде ще доведе все по-голямото разпокъсване на Европа?
Обновена: 26 сеп 2016 14:08 | 26 сеп 2016 12:14, Елка Василева
51
Добре дошли в Еврогославия!
Снимка: архив, Reuters

Прочутата крилата фраза на Метерних - кръстника на паневропейското държавническо изкуство, гласи, че Балканите започват точно отвъд укрепленията на Виена.

В очертаващия се Европейски съюз с 27 страни членки Балканите са навсякъде.

ЕС винаги е можело да бъде ясно разделен на регионални блокове, които в повечето случаи работеха по реализирането на общ дневен ред, било то северната група около Германия или "Клуб Мед" на южните държави начело с Франция.

Това се промени неотдавна, когато вихрушка от икономически и политически кризи връхлетя ЕС и предизвика оформянето на редица подгрупи в резултат на стремежа на сходно мислещи страни да увеличат своята тежест, пише Матю Карнитшниг, сп. "Политико".

Сега Brexit-ът ускорява тази тенденция в момент, когато държавите търсят съюзници в навечерието на предстоящите дебати за бъдещето на ЕС.

Този месец Атина беше домакин на първото събиране на групата ИЮМед /Европейска Средиземноморска група/, обединяваща Гърция, Франция, Италия, Португалия, Испания, Кипър и Малта. Срещата бе подплатена с традиционно лого и лидерска снимка. Групата цели да "построи крепост" срещу оглавявания от Берлин съюз на стиснатите страни, който обвиняват за хроничната икономическа стагнация на Южна Европа.

Централна Европа междувременно съживява дълго време инертната Вишеградска четворка, която сега се сплотява, за да устои на опитите на Брюксел да принуди държавите от групата да приемат бежанци. Австрия, една от страните, които бяха най-засегнати от притока на мигранти, създаде свой собствен съюз. Тази група, включваща Германия, Гърция и няколко кандидатки за европейско членство от Балканите, се събра във Виена през уикенда. За срещата те избраха идеалното място - бившето канцлерство на Клеменс фон Метерних.

Да се постигне консенсус в един ЕС с почти тридесет страни членки никога не е било лесно. Във времена на стабилност бе по-лесно разделенията просто да бъдат пренебрегнати.

При тези последни разделения обаче пукнатините на европейската институционална архитектура бяха увеличени от липсата на надеждно ръководство. Подобно на разбунтувала се армия страните членки просто игнорират усилията на Брюксел да наложи дисциплина в такива области като политиката за бежанците.

"Това действително е симптом на дълбоки затруднения в ЕС", казва Торстен Бенер, директор на Института за глобална публична политика в Берлин. "Има много малко области, в които може да се постигне съгласие, ползващо се с широка подкрепа. Това очевидно е опасно за европейския проект", допълва той.

Самите подгрупи в ЕС може да са също толкова раздирани от противоречия колкото и самият съюз като цяло. Така например, докато Вишеградската четворка споделя общото нежелание да приема мюсюлмани, възгледите на страните от нея се различават, когато става дума за теми като Русия или регионалната сигурност. Някои групи, като прехваления Ваймарски триъгълник между Франция, Германия и Полша, изчезнаха с промяната на вътрешнополитическите приоритети и на съотношението на силите.

Има също така постоянна промяна в съюзите в зависимост от темата, която стои на дневен ред. Германия, Италия и Гърция може и да пеят една песен, когато става дума за политиката за бежанците, но стане ли въпрос за икономика, те дори не изповядват едни и същи убеждения.

Ако групи като Вишеградската четворка или новосформираната ИЮМед координираха политиките си и подкрепяха общи инициативи в широк спектър от области, свързани с икономиката, сигурността и политиката, то въздействието им върху ЕС щеше да е голямо. Те обаче остават на светлинни години от постигането на такъв консенсус.

Не споменавайте еврото

И докато новопоявилите се групи често пъти проповядват благородни политически цели, то основното въздействие от тях е, че те спъват действията в ключови области. Вместо намирането на нови решения често пъти се оформя блокиращо мнозинство, което съответно води до още по-голям застой - нещо, което доказаха както кризата с бежанците, така и безличната европейска стратегия за съживяване на икономиката.

Истинският въпрос е докъде ще доведе това все по-голямо разпокъсване на Европа.

Brexit-ът накара страните да дефинират позиции в навечерието на онова, което се очертава като важен, а може би дори и решаващ дебат за бъдещето на ЕС.

"Вперили сме поглед в Лондон, но по-важният въпрос е какво ще направи останалата част от Европа, защото тя решава бъдещето", казва Ян Техау, директор на Форума "Ричард Холбрук" в Американската академия в Берлин.

Съществува опасност нарастващото разпокъсване да задуши дебата още преди да е започнал.

Този проблем бе очевиден по време на срещата на върха на ЕС в Братислава. На германския канцлер Ангела Меркел й бяха необходими седмици на дипломатични совалки, за да постигне консенсус около списък от предимно банални инициативи, като например разполагането на повече гранични полицаи в България. Срещата в Братислава, която трябваше да бъде повод за демонстриране на запазващото се въпреки Brexit-а европейско единство, обаче имаше обратен ефект накрая, когато италианският премиер Матео Ренци напусна строя и разкритикува резултата от форума.

Онова, пред което Европа ще трябва да се изправи през идните месеци, е доста по-сложно от въпроса за бежанските квоти или граничните проверки. Въпреки че не е особено обсъждано тези дни, очевидният проблем, който отсъства от разговорите, е еврото.

Благодарение на Европейската централна банка кризата с еврото влезе в ремисия. Напреженията в основите и структурните дефекти в архитектурата на еврозоната, довели до кризата, обаче си остават. Бъркотията в италианския банков сектор е просто последното напомняне за опасностите, които дебнат.

Единственият действителен начин да се реши проблемът веднъж завинаги би бил страните членки да се откажат от това да имат повече суверенитет, като приемат, например, по-строг фискален контрол в замяна на общото емитиране на облигации.

Една балканизирана Европа няма да успее в справянето с това предизвикателство.

"Еврото е голямото нещо, което може да разруши всичко", казва Техау.
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


51
Още по темата: ЕСевро
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
34
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Този Ренци взе да се изявява като Найджъл Фарадж, сигурно си мисли, че след като UK излиза от Евросъюза, Италия става някакъв голям фактор и може да си придават важност. Сори Матео, но Италия никога не може да стигне Великобритания! Имат едно Калчо, един архаичен, демодиран Сан Ремо и пицата /пастата, които им носеха популярност. От всичко изброено останаха само пицата и пастата. Навремето имах любим английски футболист, който отиде да играе в Италия.Беше спокойно и възпитано момче, с много тих говор. След няколко месеца в Италия викаше като нервозен италианец и ръкомахаше с ръце, докато
33
1
 
5
 
! Отговори
проктолог преди 7 години
Джон Пилджър отбеляза през 2013 г., бомбардировките в Югославия бяха перфектният предшественик на кървавите бани в Афганистан, Ирак и Сирия.
32
1
 
9
 
! Отговори
право на избор преди 7 години
Югославия беше първообразът на съвременния ЕС. Това го признават и западняците. Руснаците и украинците си живееха в мир. Американците, обаче, им казаха: Как така ще живеете заедно и в мир? Това нас не ни устройва. Устройва ни, да ви скараме помежду ви, да воювате един срещу друг и взаимно да се избиете. Защото когато сте единни, сте силни. А когато взаимно се избиете, ще бъдете слаби и под наш контрол. А ако сте и против еднополовите бракове, значи сте и против човешките права. А щом сте против човешките права, сте врагове и ще ви бомбардираме, тоест, ще ви избием. Така че имате право на изб
31
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Ние не сме в съюзи разни. Ние сме на пряк отчет и ръководство на господарката Меркел.
30
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
ДО ПРОСТОТО - ПАРИТЕ ОТ ЕС ГИ СПРЯХА, ЗАЩОТО БОКО ПИШЕШЕ ДОНОСИ ВСЕКИ ДЕН. НО КАКВОТО И ДА ПРАВИ, НА ВСЕКИ ПАРЛАМЕНТАРЕН ИЗБОР ДЕПУТАТИТЕ МУ ВСЕ НАМАЛЯВАТ.
29
2
 
6
 
! Отговори
прото тип преди 7 години
Между другото, западняците винаги са изтъквали, че Югославия е била прототипа на бъдещата обединена Европа!
28
9
 
1
 
! Отговори
АМИ ПРОСТО Е... преди 7 години
ИЗБЕРЕТЕ ПАК ОРЕШАРСКИ ЗА ПРЕЗИДЕНТ ---ТА ДА ВИ СПРАТ ПАК ПАРИТЕ ОТ ЕС , И ДА НАХЛУЯТ МИГРАНТИ В БЪЛГАРИЯ....!ха,ха,хааааааааааааааТЪКМО , ШЕ ПООГЛАДНЕЕТЕ МАЛКО .....И ШЕ РАЗГРАБИТЕ НАБЪРЗО СТОКИТЕ ПО МОЛОВЕТЕ И СУПЕРИТЕ.....!ЩЕ Е СЪВСЕМ ЛОШО ...АКО ПОЧНЕТЕ И ДА ПАСЕТЕ ТРЕВА ....АМА ТО ЩЕ Е ЗА АКЪЛ!!!...ЩОТО:"АКЪЛ ВИ Е МНОГО .....ЗАТОВА ПАРИТЕ СА ВИ МАЛКО"--ха,ха,хааааааааааааа../тур.пог.---"АКЪЛ ВЕРЕН ЧОК---ПАРА ВЕРЕН ЙОК"/
27
4
 
2
 
! Отговори
край - евроскептик преди 7 години
Да пазим ЕС и да го УСЪВЪРШЕНСТВАМЕ че по-добро няма да видим.
26
1
 
0
 
! Отговори
pomne6t преди 7 години
До Паметлив "Та дрязгите в ЕС почнаха именно затова-евробюрократите,подстрекавани от САЩ(явно защо) поискаха прекалено голяма власт"Не искам да кажа че си ***, но това което си написал е пълна глупост. Най вероятно си от онези (руските хора).Ако има противници на съсредоточаване на повече власт и създаване на общи институции с права в ЕС това са Русия на първо място и САЩ.Не трябва много мозък за да си представиш какво би представлявал един централизиран ЕС за Русия пък и за САЩ.
25
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
А бе чета, че тези правели съюз, онези правили съюз, трети и те правели съюз, за да станат по-силни...а нас ни няма в нито един съюз......
24
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
На територията на европейския континент, Европа не съществува от 1945 г. В западната част на континента съществуват територии, окупирани от САЩ от вече 70 години, и на изток - Русия и прилежащи нейни територии.
23
3
 
9
 
! Отговори
до 34 преди 7 години
Не трябваше да има СССРи кво трябваше да има Османска империя ли само???Нека има малко разнообразие да видим кое е по добро за БългарияИ по тоя случайСЛАВА НА РУСИЯ
22
12
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
СФР Югославия - не трябваше да има такава държава. Както не трябваше да има СССР.
21
4
 
1
 
! Отговори
историята се повтаря преди 7 години
и отрочето Юрославия като Югославия към проекта Балканска федерация от разпокъсана България. дано след 60 години мине без обичайните кървища и зверене.
20
4
 
24
 
! Отговори
Паметлив преди 7 години
Въртят-сучат,все го изкарват натам-страните в ЕС да се откажат от суверенитета си!Американска им работа....Та дрязгите в ЕС почнаха именно затова-евробюрократите,подстрекавани от САЩ(явно защо) поискаха прекалено голяма власт.Ясно че това няма как да се хареса на по-малко влиятелните страни,защото доби вида на диктат!Ами един ден,ако потъне ЕС,трябва ли и ние да потъваме????
19
6
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
До Анонимен 6,с малката разлика , че в ЕС не се избиват безнаказано и безпричинно невинни граждани и техните семейства !
18
11
 
1
 
! Отговори
до Левски бил казал преди 7 години
Левски не е казал нищо това са го измислили партийните историци които са писали учебниците преди 89.
17
3
 
29
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Америка разкъса Югославия заради мюслиманите и същите ще разкъсат Европа и също заради мюслиманите-бежанците и отново ше измислят некакава приказка да са други виновни ,както предишната им приказка за сърбите.
16
2
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
До алоу, ЕС?И какъв националист е бил Левски? Той е проповядвал демократично мислене, което няма общо с това каква националност си. Например е казал, че ако ще слагаме цар защо да си правим труда, като си имаме султан?
15
13
 
6
 
! Отговори
Брацигов преди 7 години
Дълговете на Германия и САЩ движат световния бизнес. Ако ги нямаше тях какво щяхте да дялате вие? Някой от вас да предлага нещо уникално и търсено че да имаме тежест? Не. Тук се предлага работна ръка която знае да чете и смята колкото третокласник. Ами че това го има в още 99 страни. Докато не предложите нещо уникално стандарта на живот няма да мръдне. При бай Тошо имапе илюзия че е висок.