Днес е „голямото отваряне” след втория локдаун в Кипър. Страната навлиза във втория етап от облекчаване на коронавирусните мерки с възобновяване на занятията в част от училищата, както и работата на всички обекти за търговия на дребно, предаде БНР.
След 1 месец „под ключ” днес се отварят всички магазини, търговски центрове и молове. В цялата страна те ще предлагат големи отстъпки, съобщиха от професионалната им асоциация.
В класните стаи се връщат около 70 000 учители и ученици от държавните и частните начални училища, както и от завършващите класове. Те са извън училище от месец и половина, когато излязоха в коледна ваканция.
Отново отварят врати театри, кина, музеи, църкви, но с изисквания за брой посетители.
Разрешават се домашни посещения на до четирима души.
Остават ограниченията за движение (с два sms-а на ден) и събирания на публични и частни места, както и вечерният час от 21.00 до 5.00 ч.
Всички, които се връщат на работните си места днес, задължително трябва да имат отрицателен резултат от бърз тест за COVID-19. За целта Министерството на здравеопазването организира безплатна национална скринингова кампания. От днес компаниите са задължени да осигуряват ежеседмично тестване на минимум 20% от служителите си.
В неделя бяха извършени почти 41 000 теста - рекорд от началото на пандемията, от които са установени 115 новозаразени.
Днес в Кипър пристигат първите 7200 дози от ваксината на „АстраЗенека”. Тя ще бъде прилагана без възрастови ограничения.
През февруари Кипър очаква да получи общо от трите одобрени ваксини близо 100 000 дози. Според здравното министерство напълно осъществима е целта до края на месеца да бъде завършена ваксинацията на хората над 75-годишна възраст и на медицинските специалисти, а до края на март – и на всички над 60 години. Така ще бъдат обхванати около 30% от населението.
До края на миналата седмица в изпълнение на Националния план за ваксинация срещу COVID-19 в Кипър са имунизирани близо 33 000 души.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Приходите от търговия на Bank of America отчитат най-големия си ръст от над десетилетие
Михаил Петров: Дигиталният суверенитет е фундаментално право на избор
Туроператори: Поредната криза ще оскъпи туристическите пакети
Борсовият регулатор на САЩ маха ограничението за дневна търговия за малките инвеститори
ЕК е готова с приложение за проверка на възрастта
„Адванс Терафонд“ е купило 351 дка и продало 268 дка земи през март
Застреляха футболен съдия по време на мач
Задържаха 19-годишен младеж, пребил 60-годишен мъж
Летище Варна приема американски самолети C-17 Globemaster
Митничари спряха опит за износ на злато за близо 130 хил. евро
Шоково поскъпване на горивата: До 38,8% ръст при дизела
Ужас! Убиха брутално футболен съдия
Гръм! Мъри Стоилов хвърля оставка в Гьозтепе?
Страхотна новина за ЦСКА
Флангови щурмовак подсилва Левски за решителните битки за титлата
Тежък удар за Ювентус
Годой много емоционален след дербито
Новолуние в Овен на 17 април – заявяваме себе си
5 навика за хормонално здраве след 40
Поверия за Летен Петковден
5 стъпки за лимфодренажен масаж у дома
Любимите пилешки бутчета с аспержи на Ева Лонгория
Испанското DJ дуо MESTIZA сгорещява страстите в София тази зима
Продажбите на горива растат въпреки поскъпването
US военни самолети притесниха варненци
7 са номинациите за награда „Варна“ за ярки постижения в областта на културата
Хванаха огромно количество контрабандно злато на "Капитан Андреево"
Приложение на ЕС ще проверява възрастта на децата в интернет
Отмъщение: Разбиха стъклото на кола в "Чайка" (СНИМКИ)
От дълбините на Космоса до лекарския кабинет: Какво предстои за екипажа на „Артемида II“
Гробищата се оказват място, което опазва биоразнообразието
Кометата 3I/ATLAS е изхвърляла вода, равняваща се на 70 басейна дневно
Нова теория разкрива как е построена Хеопсовата пирамида в Гиза
Кога настъпва краят на света: Суперкомпютър на НАСА с шокираща прогноза
Палеонтолози: Гигантски ехидни са обитавали цяла Австралия