Премиерът Бойко Борисов проведе среща с посланика на САЩ Херо Мустафа.
Фокус на разговора бе предстоящата Първа сесия на Стратегическия диалог България-САЩ, която ще се проведе на 8 януари у нас с участието на заместник-държавния секретар по политическите въпроси на САЩ Дейвид Хейл и ръководената от него делегация, съобщиха от правителствената пресслужба.
В рамките на срещата на премиера с посланик Мустафа бе обсъдено стратегическото партньорство между България и САЩ, по отношение, на което беше приета рамка с конкретни области на сътрудничество по време на визитата на Борисов в Белия дом през ноември миналата година.
"Стратегическият диалог България-САЩ е от изключително значение за развитието на отношенията между двете страни. Целта е чрез надграждане на партньорството да бъдат постигнати конкретни резултати в ключови области от взаимен интерес като сигурност и отбрана, борба с тероризма, енергийна сигурност, правоприлагане, образование, връзки между народите", изтъкна премиерът Борисов.
В хода на разговора между премиера и посланика на САЩ бяха отбелязани установените отлични отношения между България и САЩ в областта на сигурността и отбраната както по двустранна линия, така и в рамките на НАТО. Дискутирани бяха още въпроси от сферата на върховенството на закона.
Премиерът акцентира, че страната ни има интерес от още по-силно задълбочаване на търговско-икономическите отношения със САЩ като се запази положителната тенденция за устойчив растеж на двустранната търговия.
Подчертана бе важността на сътрудничеството между България и САЩ в сферата на енергетиката, което има потенциал да допринесе за укрепване на енергийната сигурност на страната ни и диверсификация на енергийните източници и маршрути, включително посредством внос на втечнен природен газ.
Премиерът Борисов и посланик Мустафа обсъдиха още актуални теми от международния дневен ред. На срещата присъства също Джесика Ким, постоянен съветник по юридическите въпроси към Посолството на САЩ в България.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Прибалтика излиза с единна позиция срещу Русия
Политиките на Тръмп и възходът на Китай заплашват фармацевтичния сектор на Европа
Залогът на Индия относно ядрената енергия започва да се отплаща
Нидерландия одобри употребата на системата за подпомагане на водача на Tesla
Приложими ли са таксите за преминаване на кораби през Ормузкия проток?
Износът на нови коли от Китай расте с над 73% през март до около 700 хил. автомобила
Ирландка отсрами българите и показа как се прави фестивал на козунака за Великден (ВИДЕО)
Обедна прогноза
България се сбогува със славея на Странджа Янка Рупкина (ВИДЕО)
МВР обяви как ще пази реда около дербито ЦСКА - "Левски" на 13 април
Велика събота: В полунощ патриарх Даниил ще благовести възкресението на Христос
Бесният Вили Вуцов пак подхвана мощно Лудогорец
Топ клубове идват за Ето’о! „Хиени“ си заплюха още двама от ЦСКА и трио на Левски
Звезда на сините отсече: Всички са от Левски, даже и полицаите
Звезда на ЦСКА със сериозна закана към Левски
Ла Лига или Шампионска лига? Флик разкри кой турнир е приоритет за Барса
Сангаре с огромна жертва, за да заиграе в Левски + ВИДЕО
Любовен хороскоп за 13 – 19 април
Нумерологична прогноза за 11 април
Чай от бяла бреза – при целулит и ставни болки
Какво се прави на Велика събота
Поверия за здраве за Великден
Задължителни ястия за Великден
74-годишен мъж загина при пожар в добричко село
Стотици се сбогуваха с Янка Рупкина
Раздават 500 яйца за Великден във варненски храм
Жестоко убийство разтърси кърджалийско село
Полицията издирва 29-годишен мъж от Девня
Умерена магнитна буря ще има днес
С новите скафандри на НАСА астронавтите могат да оцелеят до 6 дни след авария
Астронавтите от „Артемида II“ се завърнаха на Земята след рекордна мисия до Луната
Скрит процес във водите на океаните затопля Земята
Нов екипаж от милиметрови червеи ще лети към МКС с важна мисия
Сателитни данни разкриват неочаквани факти за Земята
Има опасност за астронавтите от „Артемида II“ при навлизане в земната атмосфера