Мерките срещу нередовните длъжници се затягат. При теглене на заем след 30 юни тази година и просрочване или неплащане на вноските по него, автоматично ще се получава най-висок рисков профил. Влизането в "черния списък" означава, че ако някой поиска да изтегли нов заем, ще бъде одобрен много по-трудно и няма да може да получи преференциални лихви.
За необслужвани кредити вече се смятат вземанията, по които има просрочие, без значение колко дълъг е периодът на забавяне на плащането.
Кредитите на длъжници, които са редовни в плащанията, но финансовото им състояние се е влошило, също ще попаднат в тази група.
"Много тежка беше предишната финансова криза и много хора изпаднаха в невъзможност да обслужват кредитите си. БНБ води централен регистър от много години и има правила за рипортване за всеки некоректен длъжник.", каза в "България сутрин" кредитният консултант Тихомир Тошев.
По думите му на всеки 15 дни финансовата институция, от която е човек е ползвал кредит, дава репорт как обслужвате кредита си и само за едно провинение влизате в черен списък.
Специалистът поясни, че ако човек е постоянно със забавяне или не плаща системно (след напомняне), в следващите 5 години няма шанс да получите кредит. При едно провинение, което не е толкова тежко, новата банка вероятно ще му отпусне кредит. Всичко се решава в рисковите звена на финансовите институции.
Ако човек е влязъл в този черен списък, но провинението не е толкова тежко, има шанс да се излезе от сложната ситуация. "Ако сте в редовност със следваща вноска, най-вероятно новото искане за кредит ще бъде отпуснат при добрите лихвени условия.", уточни Тошев.
"Препоръчвам да не допускате повече от 1-2 забавяния на вноска", каза още кредитният консултант пред Bulgaria ON AIR.
Събеседникът в студиото посочи, че има ръст при всички сегменти на кредитирането у нас - за ремонти, за автомобили, но почти няма случай на теглене на пари за почивка. По думите му, те се теглят от бързи кредити. За ремонти теглим между 12 - 15 хил. лв.
"До голяма степен хората сега са много разумни. В последните 3 години лошите кредити са под 2%", обясни още Тошев и уточни, че това е нормалното за пазара.
"Има българи, които залитат в посока жилищно кредитиране, но е малък процент.", каза още той.
И допълни, че част от банките са намалили още лихвите по кредитите, но се очаква те да се задържат на тези нива. В топ 3 сме на най-ниските лихви при потребителските кредити.
По думите му, част от банките са намалили още повече ипотечните кредити и от началото на годината те стигат до 2.7% -3%. Според Тошев, едва ли те ще се намалят още.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Изтичането на крайния срок на Тръмп към Иран помрачава настроенията на Wall Street*
Анализатор: Изгледите за дълготрайно примирие между САЩ и Иран са малки
САЩ атакуваха о. Харг часове преди да изтече ултиматумът на Тръмп
"Смарт Органик" увеличава приходите през първото тримесечие с 20% до 16,5 млн. евро
Охлаждането е факт: Сделките с имоти спадат двуцифрено в големите области у нас без Пловдив
Бистра Бончева: Социалните предприятия са на ръба на оцеляването
Йотова за Близкия изток: Хората очакват диалог, а не заплахи, мир, а не война
Откриха около 20 тона месо в незаконна кланица в Дебелец
Двете деца от Ямбол ще бъдат настанени в приемно семейство след Великден
Избори 2026: Задържаха 7 души за купуване на гласове в Кюстендил
Иран чака отговор от ФИФА за участието на Мондиал 2026
Луис Енрике: Мачът на "Парк де Пренс" ще бъде ключов
Министър Димитър Илиев и Христо Стоичков наградиха призьорите в детски футболен турнир в Етрополе
Пророчеството на Божинов плаши ЦСКА преди Вечното дерби с Левски
Алкарас с експресна победа в Монте Карло
Неймар е бил подложен на специална процедура за Мондиал 2026
Хубавото се подрежда за 3 зодии след 7 април 2026
Къде започваш: от дизайнерския план или от материала?
Какво символизират цветовете, с които боядисваме великденските яйца?
5 храни, които да премахнете от менюто си, ако сте 40+
Цветно настроение в пролетния маникюр (+Снимки)
Почина певицата Янка Рупкина
Илияна Йотова излезе с призив за мир в Близкия Изток
МБАЛ "Св.Анна" Варна е на ръба, очаква решение на държавата за заем
Делфинариумът във Варна прави безплатни представления за децата за Великден
Осъдиха варненец за фалшива шофьорска книжка
Осигуряват над 13 000 допълнителни места по влаковете за Великден
Революционни слънчеви панели генерират енергия както от слънце, така и от дъжд – веси
Астрофизикът Ави Льоб с нова теория: Комета може да има изкуствен произход
Магнитни бури през април: Какво да очакваме от Слънцето
Инструмент на НАСА за търсене на вода ще изследва Южния полюс на Луната
Екипажът на „Артемида II“ завърши историческо прелитане край Луната
SpaceX отлага тестовия полет на ракетата Starship, предназначена за Марс