Връщането в САЩ е крайната ми цел, но искам справедлив съдебен процес, заяви американският изобличител Едуард Сноудън, цитиран от Франс прес.
Сноудън се укрива в Русия, откакто разкри системата на масово следене на комуникациите и интернет в САЩ през 2013 г. Бившият служител на Агенцията за национална сигурност е обвинен в страната си в шпионаж и кражба на държавни тайни.
"Бих искал да се прибера в САЩ, това е крайната ми цел, но няма да прекарам остатъка от живота си в затвора. Затова имам едно основно искане, което трябва да се приеме от всички: искам да получа справедлив съдебен процес", казва Сноудън в излъчено снощи интервю за американската телевизия Си Би Ес, цитирано от БТА.
"Не искам прошка, нито неправомерна привилегия", добавя той и обвинява американските власти, че му готвят "процес от друг тип, със специални процедури и на закрити врата".
"Те не искат съдебните заседатели да вземат предвид мотивациите, които ме тласнаха към действие, а само да преценят дали действията ми са били законни или незаконни, но не и дали са били правилни или погрешни", посочва Сноудън.
"Не е трудно да се изгради аргументация, че съм нарушил закона", признава той, но по думите му "това е най-малко интересният въпрос" и трябва по-скоро съдебните заседатели да се запитат какви са последствията от действията му - "Дали са били от полза за САЩ или са им навредили?"
Сноудън е поискал убежище в двадесетина страни, сред които Германия и Франция, но те са му отказали по различни причини. "Ще видим как ще реагират на новата ми книга", вмята той.
Днес излизат мемоарите на Сноудън едновременно в около 20 страни, включително САЩ, Франция, Германия, Великобритания, Бразилия и Тайван.
Книгата е изцяло написана от Едуард Сноудън и се публикува в САЩ от издателство Макмилан под заглавие "Лично досие" (Permanent Record).
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
ЕС предприема мерки срещу вноса на фибростъкло по маршрутите на "Един пояс, един път"
Как кризата в Близкия изток поставя в риск доставките на хелий?
Приходите от търговия на Morgan Stanley превишиха очакванията с 1 млрд. долара
Bernstein: Пазарите на прогнози може да стигнат 1 трлн. долара до 2030 г.
Двойният провал на Джей Ди Ванс с Унгария и Иран
Орбан си отива. Кой ще заеме мястото му на главен разрушител на ЕС?
Шоково поскъпване на горивата: До 38,8% ръст при дизела
Еврос под тревога: Силен приток на вода идва от България
Адвокати уреждат фалшиви гей молби за убежище в скрита схема
Полски военни и техника ще преминат през България
НАП и КЗП започват проверки за ръста на цените (СНИМКИ)
Страхотна новина за ЦСКА
Флангови щурмовак подсилва Левски за решителните битки за титлата
Тежък удар за Ювентус
Годой много емоционален след дербито
Официално! Обявиха нова контрола на България
След отпадането от Атлетико: Ямал с огромно обещание
Поверия за Летен Петковден
5 стъпки за лимфодренажен масаж у дома
Любимите пилешки бутчета с аспержи на Ева Лонгория
Испанското DJ дуо MESTIZA сгорещява страстите в София тази зима
Топ нискогликемични храни за всеки ден
Камък рушур за чиста кожа без черни точки
Хванаха огромно количество контрабандно злато на "Капитан Андреево"
Приложение на ЕС ще проверява възрастта на децата в интернет
Отмъщение: Разбиха стъклото на кола в "Чайка" (СНИМКИ)
Пожарната във Варна набира нови кадри
Пак стрелба в турско училище
Остава ли Варна без Окръжна болница? МЗ вече месец бави разрешението за спасителния заем
От дълбините на Космоса до лекарския кабинет: Какво предстои за екипажа на „Артемида II“
Гробищата се оказват място, което опазва биоразнообразието
Кометата 3I/ATLAS е изхвърляла вода, равняваща се на 70 басейна дневно
Нова теория разкрива как е построена Хеопсовата пирамида в Гиза
Кога настъпва краят на света: Суперкомпютър на НАСА с шокираща прогноза
Палеонтолози: Гигантски ехидни са обитавали цяла Австралия