Избраният за президент на САЩ Джо Байдън призова Конгреса да осигури до края на годината спешно подпомагане в размер на милиарди долари във връзка с COVID-19, заяви Джен Псаки, старши съветник на Байдън. "Не може да има повече отлагания", предупреди тя, цитирана от Асошиейтед прес.
Псаки, която е съветник на Байдън по въпросите на властовия преход, каза това преди неговата първа лична среща с председателя на Камарата на представителите Нанси Пелоси и лидера на демократите в Сената Чък Шумър.
Бъдещият президент от демократите прие двамата си високопоставени съпартийци от Конгреса в импровизирания щаб на преходния си екип, който се помещава в сградата на театър в центъра на град Уилмингтън, щата Делауер.
Срещата, на която присъстваше и избраният вицепрезидент Камала Харис, се състоя при спазване на противоепидемичните мерки, участниците бяха на разстояние един от друг и с маски.
"В моя Овален кабинет, mi casa (на испански "моят дом"), you casa", каза Байдън по време на кратка част от срещата, която беше открита за медиите. "Надявам се да прекараме доста време заедно".
На пресконференция по-рано Пелоси заяви, че тя и Шумър ще обсъдят с Байдън "неотложността" на това вирусът да бъде победен, а също и как да бъде оползотворено в законодателен план оставащото време на настоящия състав на Конгреса, който предстои да бъде подновен, така че да бъдат приети мерки за финансиране и подпомагане на справянето с последиците от COVID-19.
Но изгледите пред отпускането на нова помощ във връзка с вируса през тази година остават несигурни. Пелоси заяви, че преговорите в четвъртък с лидера на мнозинството в Сената Мич Макконъл и ръководството на Републиканската партия не са довели до консенсус по въпроса за нов пакет от мерки за подпомагане.
Самият Байдън напредва бързо с попълването на правителството си и може да обяви номинациите си за някои висши длъжности в него още следващата седмица. В частност става дума за министъра на финансите - в четвъртък Байдън съобщи пред репортери, че е избрал човек за този пост - и за държавен секретар, чиито имена може да бъдат обявени преди Деня на благодарността, заявиха източници на Асошиейтед прес, близки до преходния екип.
"Двамата финалисти" за номинацията за държавен секретар са Антъни Блинкън, бивш заместник-съветник по националната сигурност и бивш заместник държавен секретар, и Крис Кунс, който заема бившето място на Байдън в Сената от Делауер и е член на комисията по външната политика на горната камара на Конгреса на САЩ.
/БТА/
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

АЦБ ще обсъди с банките рисковете около новия AI модел на Anthropic
Прибалтика излиза с единна позиция срещу Русия
Политиките на Тръмп и възходът на Китай заплашват фармацевтичния сектор на Европа
Залогът на Индия относно ядрената енергия започва да се отплаща
Нидерландия одобри употребата на системата за подпомагане на водача на Tesla
Приложими ли са таксите за преминаване на кораби през Ормузкия проток?
Болестта на Паркинсон - първи симптоми и промени
За 4 зодии 2026 г. ще предложи значими пътувания в чужбина
Ирландка отсрами българите и показа как се прави фестивал на козунака за Великден (ВИДЕО)
Обедна прогноза
България се сбогува със славея на Странджа Янка Рупкина (ВИДЕО)
Национал на България със загуба в Тунис
Хулио Веласкес каза как Левски ще тресне ЦСКА
Мария Лиман
Уникален успех: Изабелла Шиникова е на финал в Египет
Мачовете по телевизията днес, 11 април
Бесният Вили Вуцов пак подхвана мощно Лудогорец
Задължителни ястия за Великден
Седмична нумерологична прогноза за 13 – 19 април
Любовен хороскоп за 13 – 19 април
Нумерологична прогноза за 11 април
Чай от бяла бреза – при целулит и ставни болки
Какво се прави на Велика събота
Хванаха за ден 48 шофьори с алкохол или наркотици
Мъж скри 12 хиляди евро в пояса, били за покупка на гласове
Какво ще бъде времето в неделя?
74-годишен мъж загина при пожар в добричко село
Стотици се сбогуваха с Янка Рупкина
Раздават 500 яйца за Великден във варненски храм
С новите скафандри на НАСА астронавтите могат да оцелеят до 6 дни след авария
Астронавтите от „Артемида II“ се завърнаха на Земята след рекордна мисия до Луната
Скрит процес във водите на океаните затопля Земята
Нов екипаж от милиметрови червеи ще лети към МКС с важна мисия
Сателитни данни разкриват неочаквани факти за Земята
Има опасност за астронавтите от „Артемида II“ при навлизане в земната атмосфера