Резултатите от местните избори в Турция показват, че Реджеп Ердоган остава водещият политик и заема централно място в борбата за страната, коментира в предаването „Брюксел 1” директорът на софийския офис на Европейския съвет по външна политика Димитър Бечев.
Той подчерта, че големият въпрос сега е „какво следва през август, когато турците за първи път ще гласуват пряко за президент”.
„Въпросът е дали на поста ще остане Абдуллах Гюл или на него ще седне Реджеп Ердоган, който нееднократно е заявявал, че иска да го направи, но след промяна в Конституцията на страната и трансформирането й от парламентарна в президентска република,” коментира Бечев.
Той допълни, че бъдещият път на страната зависи само от решението на Ердоган в последния момент.
„Ако реши да остане на премиерското кресло, мнозина очакват избори 2 в 1, тъй като за 2015 има насрочени парламентарни избори в страната. Това означава още повече противопоставяне, още повече страсти да бушуват,” коментира Бечев.
Той коментира още, че един от най-големите парадокси в момента в Турция е, че основният опонент на Ердоган не е в парламента, а движението около Фетхуллах Гюлен, „представено пред медиите и в съдебната власт”. Бечев посочи, че подобно задкулисно противопоставяне е обяснимо в Турция, „където в момента няма алтернативен опозиционен лидер на Ердоган, няма послание, няма електорална мощ, която може да се противопостави ефективно”.
„Ако движението на Гюлен има политически амбиции, нека да се регистрира като политическа партия и да премери сили с партията на Ердоган на изборите, а да не действа чрез задкулисни канали. Ердоган е авторитарен политик, но се ползва със солидна подкрепа”, коментира още Бечев.
Цялото интервю може да гледате в предаването „Брюксел 1” от 18.00 часа в ефира на Bulgaria On Air. В предаването ще видите още и експертни коментари за резултатите от местните избори във Франция.

ЕС предупреди САЩ да не използват сигурността като претекст за анексиране на Гренландия
Dow нарасна с близо 600 пункта до нов връх след действията на САЩ във Венецуела
Финансист: Еврозоната няма да увеличи автоматично чуждите инвестиции у нас
Lucid отчита ръст на продажбите и продукцията през последното тримесечие на 2025 г.
Кашкари от Фед: Лихвите може би са доста близо до неутралното ниво в момента
Очаква се антиамериканските настроения да се засилят след инвазията във Венецуела
Силни магнитни бури връхлитат Земята на 9 и 10 януари
Рецепта за Йордановден: Бобена чорба с пушени гърди
Късмет за три зодии след 5 януари
Домашна разядка от сирене и печени чушки
Следпразничен рестарт: Как да се върнем в ритъм без стрес
Левски закъснява, а Лудогорец и ЦСКА не спят
Звезда напусна Реал Мадрид и благодари на Карло Анчелоти
Гърция се класира за четвъртфиналите на Юнайтед Къп
Вижте кошмарните статистики на Аморим в Ман Юнайтед
Мач на Реал Мадрид в Европа ще е пред празни трибуни
Левски се чуди как да изгони бек
Таро карта за 6 януари, вторник
3 важни поверия за Ивановден
6 задължителни ястия за Ивановден
3 класически рецепти за Ивановден
Седмичен хороскоп за 5 – 11 януари 2026
3 вкусни мезета за Йордановден
Идва застудяване след два дни
Само 33 процента от американците одобряват акцията на Тръмп във Венецуела
Съдът в САЩ остави Мадуро в затвора поне до 17 март
Близки на загинали при катастрофи излязоха на протест във Варна
Хванаха за ден 22-ма шофьори с алкохол или наркотици
Мадуро пред съда в Ню Йорк: Аз съм невинен и почтен човек
Биолози откриха нов начин за забавяне на стареенето на клетките
Избухнала свръхнова може да е създала условията за появата на живот на Земята
2025 година постави температурни рекорди в различни части на света
Климатичните модели надценяват способността на растенията да поглъщат СО2
Риск от остеопороза: Увеличава ли откритата в костите микропластмаса опасността
Бивш ръководител на марсианската програма на НАСА: 2026 г. е ключова за бъдещето на агенцията