IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

До 6 месеца правят Пътна карта за пенсионната система

Решението е на парламентарната комисия по труда и социалната политика

БГНЕС

БГНЕС

Парламентът да задължи Министерството на труда и социалната политика, Министерството на финансите, Националния осигурителен институт, Комисията за финансов надзор и Националната агенция за приходите да разработят Пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система в шестмесечен срок, предвижда проекторешение, внесено от депутати от ГЕРБ-СДБ, „БСП – Обединена левица“ и „Има такъв народ“, което беше прието днес на заседание на парламентарната комисия по труда и социалната политика. Предложението беше подкрепено с 14 гласа „за“, един „против“ и трима въздържали се. Беше приета редакционна промяна, според която и Фискалният съвет ще се включи към първоначално предвидените институции за анализа.

След изготвянето пътната карта ще бъде обсъдена в бюджетната и в социалната комисии. Водещата и координираща роля в този процес следва да имат министърът на труда и социалната политика и министърът на финансите, предвижда още предложението. Вносителите аргументират предложението си за пътната карта с това, че през миналата година са изготвени няколко ключови документа, които „подчертават необходимостта от осигуряване на дългосрочна финансова стабилност на пенсионната система“.

„Има консенсус относно необходимостта от повишаване на адекватността на пенсиите, за да се гарантира достойно ниво на живот за пенсионерите“, се посочва в проектопредложението. „Препоръчва се провеждането на реформи, които да подобрят ефективността и устойчивостта на пенсионната система, включително преразглеждане на параметрите на осигурителните вноски и възрастта за пенсиониране“, отбелязват още вносителите.

Срок от шест месеца и сериозни дебати са добри, за да се види какво би могло да бъде надградено, заяви социалният министър Борислав Гуцанов. Трябва да сме много внимателни, мъдри и предпазливи, защото това е изключително консервативна система, счита той. Ако сега тръгне да се коментира евентуално повишаване на възрастта за пенсионери, считам, че това би било грешка, изрази мнението си Гуцанов. По думите му в момента голяма част в пенсионната система идват от бюджета, а не от събираемостта, каза също Борисов. Близо 24,2 милиарда лева са необходими за пенсии, отбеляза той.

Според управителя на Националния осигурителен институт (НОИ) Ивайло Иванов също трябва да се подходи внимателно към всяка мярка. Твърде рано е да се прави генерална промяна на пенсионната система, каза той, съобщава БТА.

При един свиващ се брой лица, които правят осигуровки, колкото и да се увеличава вноската, по-скоро трябва да си зададем въпроса дали няма да стимулираме укриването на доходи, заяви Мария Минчева от Българската стопанска камера (БСК). По думите ѝ увеличаване на базата, от която се изчисляват осигуровките, е друга възможност за увеличаване на приходите. 

В позиция относно проекторешението от Министерството на финансите посочват, че четирите анализа на състоянието на пенсионната система, посочени в проекторешението, са добра възможност да се стъпи експертно на анализите и да се предложат мерки.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
България
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата