Заради сериозен недостиг на медицински сестри част от яслите в София остават със закрити групи, а хиляди деца не намират място след първо класиране.
"Въпреки усилията на общината да построим достатъчно сгради и да направим разширение там, където е възможно, не разполагаме с персонал. Заради липсата на 111 медицински сестри, 34 яслени групи бяха трансформирани в градински, което означава, че 750 деца по-малко в тази възраст са приети тази година и ще могат да посещават ясла", каза директорът на дирекция "Образование" към Столичната община Десислава Желязкова в студиото на "България сутрин".
Новооткрити ясли не могат да бъдат използвани пълноценно, защото няма кой да се грижи за децата.
Като възможно решение от Столичната община настояват за законодателни промени – въвеждане на нов тип професионално обучение, насочено специално към грижата за малки деца.
"Проблемът е от години. Просто не е реагирано навреме и сега трябва много бързо да се действа. Кметът на Столичната община вече изпрати предложение до министъра на образованието и министъра на здравеопазването тези наредби да бъдат преразгледани и да се мисли за професионално обучение на специалисти, които да изкарат курсове, фокусирани само към ранното детско развитие", обясни Желязкова пред Bulgaria ON AIR.
Недостигът на персонал в яслите засенчва дори усилията на общината в строителството на нови детски градини. В момента в София се изграждат 23 нови сгради, като три от тях ще бъдат открити до края на годината.
Основният фокус е в районите с голямо ново строителство - "Триадица", "Лозенец", "Витоша" и "Студентски град", където инфраструктурата изостава.
"По отношение на детските ясли ние сме една от последните две останали европейски държави, в които за децата в яслена възраст се грижат медицински сестри. В момента няма никаква необходимост лицата, които се грижат за най-малките, да бъдат с медицинско образование", категорична бе Желязкова.
Гледайте целия разговор във видеото.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.