Българската азбука и писменост е една от най-старите в Европа. Старобългарската азбука - глаголицата от IX век, също е една от най-старите азбуки в Европа. Това заяви в предаването "Брюксел 1" проф. Ани Кочева от Института по български език към БАН.
"Ние трябва да имаме самочувствието на хора, които са положили основите на културна Европа. Когато говорим и за кирилицата, знаем за тази кампания, тя да бъде наричана "Българската азбука в ЕС", тук упорито трябва да работим в тази посока. Трябва да бъде ангажиран целият ресурс на културната дипломация и не само, разбира се. Ако не знаем как да работим, може би трябва да обърнем поглед към югозападната ни съседка, защото в това отношение тя работи много активно, много добре и с много солиден финансов ресурс", каза проф. Кочева пред Bulgaria ON AIR.
15 милиона души са българоезични по света, припомни още професорът.
"Като включваме тези 7 милиона или повече в българския континуум - тук в непрекъсваемата цялост - Мизия, Тракия и Македония, говоря за български диалекти; старата и новата емиграция - старата имам предвид преди 1944 година, още от началото на миналия век, че и по-рано, и разбира се, новата икономическа емиграция. Това са поколения българоезични, някои от тях нямат българско самосъзнание, други имат", разказа професорът.
Тя честити 24 май - Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост.