Застрахователният сектор в България е подготвен за предстоящото въвеждане на еврото, което ще стане факт от 1 януари 2026 г. Подготовката е започнала отдавна и включва значителни промени в информационните системи, вътрешните процеси, както и активно участие в изготвянето на законовата рамка за приемане на еврото. Всички наши членове вече са готови за преминаването, това коментира Николай Станчев, председател на Асоциацията на българските застрахователи, в предаването "В развитие" с водещ Антонио Костадинов.
Една от ключовите стъпки е въвеждането на т.нар. двойно обозначаване на цени – в лева и евро – което за застрахователните компании означава показване на сумите по полици и вноски и в двете валути. Целта е да се гарантира прозрачност и да се улесни адаптацията на потребителите.
На въпрос дали се очаква повишение на цените, Станчев бе категоричен, че това няма да се случи, тъй като застрахователният сектор в момента е сред най-регулираните в страната.
„Не очакваме абсолютно никакви повишения на цените. Защо не очакваме? Ние сме може би най-регулирания сектор в икономиката. И дори и сега, преди да сме влезли в еврозоната, имаме много стриктни процеси на промяна на цените на нашите продукти.“
Станчев подчерта и дългосрочните ползи от приемането на еврото – намаляване на транзакционните разходи, по-достъпен кредит и по-добра интеграция с европейските пазари.
По отношение на тенденциите в сектора автомобилното застраховане продължава да доминира, като заема над 70% от пазара. Ръст се наблюдава и при застраховките „Каско“ и здравните застраховки, особено след пандемията.
Събеседникът посочи като сериозен проблем слабата застрахователна култура в имущественото и земеделското застраховане, където под 10% от сградите и земеделските площи са покрити. Той призова за по-активна държавна политика чрез информационни кампании, данъчни облекчения и евентуално въвеждане на задължителни застраховки за определени рискове.
„Могат да се организират по-мащабни кампании заедно с държавата, тъй като самата държава има полза от това хората да правят повече застраховки. Защото това е ефективен начин за защита на активите и здравето на хората. От друга страна ще имат голяма предвидимост за държавния бюджет.“
Станчев отбеляза и регионалните дисбаланси, като най-силно развити са застрахователните услуги в големите градове – София, Пловдив, Варна и Бургас.
Целия коментар гледайте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.