Реализирането на визита за дигитални номади е пример за това как бизнесът и хората е да даваме решения и да подобряваме страната си. Визата създава рамка, така че хора извън ЕС – от САЩ, Азия и т.н. да могат дойдат в България. Тези хора имат работодател извън България, работят дистанционно и желаят да се установят тук. Те няма могат да влязат на трудовия пазар у нас, а идват да си харчат парите и вкарват пари в нашата икономика. Това каза Добромир Иванов, изпълнителен директор на BESCO, в предаването „В развитие“ с водещ Антонио Костдинов.
България направи важна крачка към привличането на дигитални номади чрез промените в Закона за чужденците, приети през юни. А BESCO е водещият инициатор на законовите промени. По думите на Иванов работата с институциите е отнела месеци, а идеята е била възприета позитивно от политиците.
„Беше възприето, че това е нещо добро и полезно за България.“
Макар и досега в страната е имало дигитални номади те най-често са били граждани на ЕС, които могат свободно да пребивават и работят в страната, или от трети страни с краткосрочна туристическа виза. Новата виза е насочена към хора от други държави, които имат работодател извън България и желаят да се установят тук.
Новият визов режим е за срок от една година с възможност за удължаване с още една. Минималното изискване за получаване на визата е доход е 50 минимални работни заплати на година, или 53 850 лв., което, по изчисленията на BESCO, може да доведе до над 50 милиона лева годишен принос към българската икономика.
Общности от дигитални номади вече съществуват в различни части на страната, най-силно изразени около Банско и Разлог. След създаването на законовата рамка следващата стъпка е съвместна работа между държавата и бизнеса.
„Най-логичното сега е Министерството на туризма, Министерството на икономиката и индустрията, както и на растежа и иновациите заедно с бизнеса да изготвят стратегия за реклама на определени пазари.“
Според Добромир Иванов с добрата реклама привличането на тези чужденци, които са висока средна класа, може да вдъхне живот на икономиките на по-слаборазвитите региони на страната.
„Това е възможност за неразвити региони да привлекат хора, които да ги развиват през потреблението си.“
Гостът заяви, че има с какво да се похвалим пред дигиталните номади – бърз достъп до планини, море, членство в ЕС, Шенген, а скоро и в еврозоната.
„Всичките тези неща са плюсове и могат да създадат много добър разказ, който да привлече хора и те в бъдеще да се превърнат в посланици на страната. Имаме нужда от хора, които разказват на света, че България е добро място.“
Очакванията на събеседника са хиляди да се възползват от възможността, но всичко зависи от това доколко ще се популяризира страната.
„Крайният резултат, който ни интересува, е тук да идват хора, които оценяват страната ни и да си оставят парите.“
По думите на Добромир Иванов подобни малки, но ефективни реформи отключват икономическия потенциал на страната.
„Вярваме, че България в следващите 15 години може да достигне средноевропейския стандарт на живот и такъв тип промени да се случват доста по-бързо.“
По този начин в условията на демографска криза могат да се задържат и привличат висококвалифицирани кадри от страната и чужбина и от диаспората. И макар идеята да „привличаме германци и французи да изглежда все още утопична“, Иванов вижда по-реалистични възможности в задържането на образованите кадри у нас, завръщането на висококвалифицираните българи зад граница и привличане на висококвалифицирана работна ръка от страните от бившия СССР и Балканите.
Целия коментар гледайте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.